MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kadr z filmu "Uwolnić Asię Bibi"

Pokaz specjalny filmu: „Uwolnić Asie Bibi”

Kadr z filmu "Solidarność według kobiet"

Pokaz filmu „Solidarność według kobiet” / Płeć w kulturze...

Plakat Festiwalu Docs Against Gravity

Opublikowano: 28 kwietnia 2015 Views: 2025 Kino Centrum, Wydarzenia

Weekend z Docs Against Gravity Film Festival.

15 – 17 maja, piątek – niedziela / bilety: 10 zł

Z okazji Nocy Muzeów Kino Centrum organizuje z partnerskim festiwalem DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL przegląd najważniejszych filmów dokumentalnych 2015 roku, w tym specjalne pokazy Oscarowego filmu „Citizenfour”, a także najnowszy film wybitnego austriackiego reżysera Ulricha Seidla „W piwnicy”.
Program festiwalu:

15 maja, piątek
19.00 Scena ciszy
21.00 Jesteśmy waszymi przyjaciółmi

16 maja, sobota
18.00 W piwnicy
20.00 Citizenfour

17 maja, niedziela
18.00 Citizenfour
20.00 Badjao.Duchy morza

Filmy:

Scena ciszy, reż. Joshua Oppenheimer, Dania, Finlandia, Indonezja, Norwegia, Wielka Brytania, 2015, 99`

Jak to jest ocaleć z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego starszy brat był torturowany, po czym zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi decyduje się przerwać milczenie i zrobić coś zupełnie niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar. Postanawia skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili i podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy.
Jesteśmy waszymi przyjaciółmi, reż. Huber Sauper, Austria, Francja 2015, 110`

Nagrodzona na festiwalach w Sundance i Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. Jej autorem jest Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny „Koszmar Darwina” o tragedii rybaków znad jeziora Wiktorii. Tym razem oblatuje wschodnią Afrykę skonstruowanym domowym sposobem samolocikiem, którym przylatuje aż z Francji. Choć widok wehikułu wywołuje salwy śmiechu wśród lokalnych notabli, to dzięki niemu reżyser unika roli aroganckiego białego podbijającego Czarny Ląd w klimatyzowanym land cruiserze czy prywatnym odrzutowcu. Jego podejście do Afryki przypomina raczej humanizm Antoina de Saint-Exupery’ego z czasów „Ziemi, planety ludzi”, choć, siłą rzeczy, jest daleko mniej optymistyczne.
W piwnicy, reż. reż. Ulrich Seidl, Austria 2015, 81`

Piwnica to miejsce owiane tajemnicą – nie wiadomo, co można tam znaleźć. W Austrii piwnica to sfera prywatna – przestrzeń, w której zazwyczaj spędza się dużo wolnego czasu. Austriacy przebywają w piwnicy dłużej niż we własnym salonie, który zazwyczaj istnieje tylko na pokaz. Piwnica jest lustrem ich duszy, które odbija prawdziwe potrzeby, pasje lub obsesje. To, co Austriacy robią w swoich piwnicach mówi o nich znacznie więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jedni traktują ją w kategoriach artystycznych: jako miejsce do ćwiczeń operowego głosu lub galerię pamiątek z okresu nazistowskiego. Inni wykorzystują ją do realizacji seksualnych marzeń, potrzeb i namiętności. Dla innych to po prostu magazyn, miejsce hodowli węża lub galeria myśliwskich trofeów. I choć piwnica to w naszej podświadomości raczej miejsce ciemności i strachu – siedlisko ludzkiej otchłani, to doskonale odzwierciedla ona w filmie Seidla zakamarki duszy Austriaków.
Citizenfour, reż. Laura Poitras, Usa, Niemcy 2015, 114`

Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki. Trzecia część trylogii filmowej o Ameryce po 9/11 (poprzednie filmy to „Mój kraj, mój kraj” i „Przysięga”) miała początkowo opowiadać o nadużywaniu władzy i łamaniu prawa przez agencje bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z „Guardiana”: Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena.
Badjao. Duchy z morza reż. Eliza Kubarska, Polska, Wielka Brytania 2015, 76`

Film jest „podwodną” opowieścią o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Oś dramaturgiczna filmu to wzruszająca historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca.
10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego, tzw. ‚compressor diver’) na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.

Bilety: 10 zł

 

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”72″]

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń