MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Projekt na warsztacie – etiudy absolwentów Przedszkola Filmowego w...

Kurs kaligrafii – Brush lettering

Opublikowano: 12 września 2019 Views: 1148 Kino Centrum, Strona główna, Warsztaty, Wydarzenia

Warsztaty filmowego asamblażu!

Kiedy:  28 września (sobota), w godz. 10.00–16.00.
Fundacja ZW, CSW Toruń oraz Kino Centrum zapraszają w
arsztaty filmowego asamblażu!

W pierwszej części (10.00–12.00) uczestnicy obejrzą wystawę BOXer – układy odniesienia i spotkają się z autorem prac, Jerzym Brzuskiewiczem, który opowie o swojej twórczości oraz technice asamblażu.

W drugiej części (12.30–15.30) uczestnicy wezmą udział w warsztatach aktorskich prowadzonych przez aktora Szymona Piotra Warszawskiego. Zadaniem uczestników będzie wykonanie prostych ćwiczeń aktorskich oraz zarejestrowanie ekspresji twarzy i ciała przy użyciu przyniesionych przez nich urządzeń (telefonów komórkowych, tabletów). Następnie, nakręcone ujęcia i sceny zostaną wykorzystane do stworzenia kompozycji plastycznej – „filmowego asamblażu”. Powstanie on z kreatywnie poukładanych obok siebie urządzeń prezentujących na ekranach nagrane wcześniej materiały.

Wstęp na podstawie wcześniejszych zgłoszeń.

Adresaci: licealiści i studenci zainteresowani sztuką, filmem i aktorstwem.
Maksymalna liczba uczestników – 15 osób.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adresy mailowe kuratorów Kina Centrum:
Piotr Waśniewski – piotr.wasniewski@csw.torun.pl
Radosław Osiński – radoslaw.osinski@csw.torun.pl

 

Informacje o prowadzących:

Jerzy Brzuskiewicz:

Urodził się w 1946 roku w Lingen/Ems (Niemcy), mieszka i pracuje w Toruniu. W 1971 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dawniej PWSSP) z zakresu architektury u prof. Ryszarda Semki i malarstwa u prof. Kazimierza Ostrowskiego. Jego twórczość oscyluje wokół malarstwa, rysunku, malarstwa architektonicznego i mozaiki, architektury wnętrz i wystawiennictwa, a także grafiki projektowej. Brał udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1981 i 1999 roku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2000 roku. Uczestniczył też w akcjach dobroczynnych i charytatywnych. W latach zmian ustrojowych aktywnie działał w odbudowie struktur Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1989–93 był prezesem Okręgu Toruńskiego ZPAP, w 1993–95 członkiem Prezydium Zarządu Głównego ZPAP, a w 1996–99 skarbnikiem Zarządu Głównego. Od 1999 do 2014 był prezesem Okręgu Toruńskiego ZPAP. Członek–założyciel odrodzonej Konfraterni Artystów w Toruniu – od 2000 roku pełni funkcję Podskarbiego (skarbnik) Zarządu. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych Znaki Czasu w Toruniu, od 2004 roku pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu, następnie prezesa Stowarzyszenia. Wspólnie z Markiem Żydowiczem doprowadził do budowy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu i od początku działalności Centrum zasiadał w Radzie Programowej (do roku 2014).

Szymon Piotr Warszawski

Ur. 1988. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, syn aktorki Agaty Witkowskiej i aktora Piotra Warszawskiego. W 2012 r. ukończył studia na wydziale aktorskim PWST we Wrocławiu. Jego spektakl dyplomowy – Testament psa, czyli historia o Miłosiernej w reżyserii Remigiusza Brzyka, zdobył najwyższą nagrodę na 30. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Współtworzył lekcje SZKOŁY TEATRU – programu edukacyjnego Teatru Rozrywki; teraz także bierze w nich udział. Od roku 2009 sam zajmuje się czynnie edukacją teatralną i filmową. Regularnie prowadzi warsztaty, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.
Wybrana filmografia: „”Najlepszy”, „Volta”, „Ja, Olga Herpnarova”, „Czerwony pająk”, „Bogowie”, „Ambassada”. Seriale: „Szóstka”, „Stulecie Winnych”, „Diagnoza”, „Belfer”, „Galeria”, „Głęboka woda”. Spektakle telewizyjne: „Mock”.

O wystawie:

Wystawa Jerzego Brzuskiewicza, artysty urodzonego w 1946 roku w Lingen w Niemczech, a przez prawie całe życie związanego z Toruniem, ma charakter przeglądu najważniejszych dokonań twórcy. Na wystawie zaprezentowany jest wybór ponad 500 prac – rysunków, obrazów, instalacji, obiektów, fotografii z około 50 lat działalności artysty. Najstarsze dzieła to prace malarskie powstałe pod wpływem Paula Cezanne’a czy miniatur indyjskich oraz wczesne prace rysunkowe. Zestawione są z pracami o charakterze konceptualnym czy neodadaistycznym z późniejszego okresu. Całość dopełniona jest pracami z cyklu Black box – są to powstające od kilku dekad prace w formie czarnych skrzynek, w których artysta umieszcza kolaże tworzone z różnego rodzaju elementów, od muszli, kamieni czy małych obiektów znalezionych na ulicy po fragmenty swoich starych prac czy inne ciekawe wizualnie elementy, gdzie całość uzupełniana jest często rysunkiem. Prace te są próbą stworzenia nowej wartości i zbudowania narracji z pozornie niezwiązanych ze sobą elementów.
Wystawa jest próbą uporządkowania i często odtworzenia zapomnianych aspektów twórczości artysty. Dodatkowym elementem jest rekonstrukcja w przestrzeni wystawy fragmentu pracowni Brzuskiewicza. Znajdują się tu także filmy wideo z wywiadami z artystą, wystawie towarzyszy katalog.

 

„Zadanie pt. „BOX-owanie ze sztuką – warsztaty dla młodzieży dot. tworzenia filmowego asamblażu” – realizowane przez Fundację ZW, jest współfinansowane ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń