MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Pokaz filmu Rewind This! i spotkanie z kolektywem VHS...

Premierowy pokaz filmu „Wiatr we włosach”

Opublikowano: 17 listopada 2018 Views: 770 Kino Centrum, Wydarzenia

Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce – spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Trojanowskim

Kiedy: 28 listopada (środa) 2018 r., godz. 18.00

Kino Centrum Sztuki Filmowej zaprasza na wydarzenie Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce – spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Trojanowskim.

Wstęp wolny!

Okupując ziemie polskie, hitlerowcy dążyli do objęcia kontrolą i regulacją prawną wszelkich aspektów życia. W ten system została włączona także kultura, rozwijająca się w ekstremalnych warunkach. Komu podlegały kina w Generalnym Gubernatorstwie? Czy cieszyły się popularnością? Na co przeznaczano dochód z biletów? Czy w kinach ściśle przestrzegano zasad segregacji?

Na te i inne pytania odpowiada książka Krzysztofa Trojanowskiego wypełniająca lukę w polskiej literaturze poświęconej tematowi kina w okupowanej Polsce. Publikacja ma charakter pionierski, a jej celem jest konfrontacja ze stereotypami, jak powszechne przekonanie o pustych kinach czy wyłącznie niskim poziomie artystycznym wyświetlanych filmów.

Dr Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996 r.) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000 r.). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń