MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Literacki spacer po Bydgoskim Przedmieściu

Wieczór scrabblowy!

Opublikowano: 23 czerwca 2016 Views: 2083 Czytelnia, Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkanie z Dionisiosem Sturisem + premiera filmu Chevalier

/ 22.07.2016
godz. 19.00 – Siga, siga – smak oliwki i pomarańczy – spotkanie z Dionisiosem Sturisem (wstęp wolny)
godz. 20.30 – premiera greckiej komedii Chevalier (bilety w cenie 12/14 zł)

Zapraszamy na wakacyjne spotkanie z Dionisiosem Sturisem, autorem książki/reportażu pt. Grecja. Gorzkie pomarańcze, który przy oliwkach i greckim winie opowie o współczesnej Grecji, jej problemach, ale też o mylnych stereotypach, które wiążą się z tym pięknym krajem. Po spotkaniu, o godz. 20.30, w Kinie Centrum odbędzie się premiera przezabawnej greckiej komedii Chevalier.


Pierwsze skojarzenia z Grecją? Słońce, morze, plaża i oczywiście pomarańcze, oliwki i feta. Niektórzy pomyślą jeszcze o kilku filozofach, Akropolu i Greku Zorbie, ale najczęstszym skojarzeniem, które narzucają nam media jest KRYZYS. Książka Dionisiosa Sturisa to świetne połączenie reporterskiej relacji z pogrążającej się w kryzysie Grecji, rysu historycznego i bardzo osobistych wspomnień o własnej rodzinie. Czyta się rewelacyjnie, bo te trzy spojrzenia na Grecję przeplatają się płynnie a opowieść toczy się wartko. „Grecja Gorzkie pomarańcze” to wnikliwy reportaż o aktualnej sytuacji kraju ogarniętego wielkim kryzysem, problemami społeczno – gospodarczymi , z których problem masowo napływających nielegalnych imigrantów i uchodźców innych narodowości bywa powodem strajków i demonstracji. Książka jest punktem wyjścia do rozmowy o najnowszej historii Grecji – tak mało znanej, choć tak często odwiedzanej przez polskich turystów. Czy problemy Grecji są tylko jej problemami?

Zapraszamy do rozmowy przy greckim winie i oliwkach z autorem książki Dionisiosem Sturisem – urodzonym w Salonikach dziennikarzem, który wychowywał się w Polsce. Z zawodu politolog, na co dzień pracuje w Radiu TOK FM, zajmując się polityką zagraniczną. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportażu prasowego.

„Chevalier”, reż. Athina Rachel Tsangari, Grecja, 2015
Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W ramach gry niektóre rzeczy porównują, inne – mierzą. Masakrują piosenki.
Wkrótce przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić, kto jest „najlepszy we wszystkim”. I nikt nie zejdzie z łodzi, dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca, który na palec założy symbol zwycięstwa: pierścień o nazwie Chevalier.

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń