MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Obrazek w kolorach beżów przedstawia szkicowo zarysowane popiersia kobiet i napis z tytułem wykładu.

OPOWIEŚCI O KOLORZE: O różnych odcieniach beżu, nude i...

Grafika przedstawia okładkę publikacji Współczesność Kopernika z namalowanym układem słonecznym, twarzą Mikołaja Kopernika i toruńskimi budynkami

Gra miejska „Współczesność Kopernika”

Opublikowano: 15 czerwca 2023 Views: 590 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkanie filozoficzne z filmem: PAMFIR (pokaz przedpremierowy)

Kiedy: 21 czerwca (środa), godz. 18.00
 
Kino Centrum oraz Gutek Film zapraszają na pokaz filmu Pamfir w reżyserii Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka.
Seans organizujemy w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Abriszewskiego z Instytutu Nauk o Kulturze UMK.
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 normalny (klik)
 
Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Entuzjastycznie przyjęty w Cannes „Pamfir” pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.
Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.
Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W Pamfirze migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski Pamfir stał się metaforą obecnej sytuacji.
Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu „Filozofuj”.
 
Zwiastun: 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń