MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

X-mas Kram 2022! Wyjątkowe targi rękodzieła w CSW

Co widzimy, jak widzimy i dlaczego? – wykład Dobrosława...

Opublikowano: 29 listopada 2022 Views: 576 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkanie filozoficzne z filmem: Nitram

Kiedy: 7 grudnia (środa), godz. 18.30

Kino Centrum oraz Gutek Film zapraszają na pokaz filmu NITRAM w reżyserii Justina Kurzela.
Seans organizujemy w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Abriszewskiego z Instytutu Nauk o Kulturze UMK.

Hipnotyczny Nitram wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych Snowtown, Prawdziwej historii gangu Kelly’ego i Makbeta, po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Bohaterem opartego na faktach Nitram jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.  

Przyprawiający o gęsią skórkę niepokój, który przeszywa film, to w ogromnej mierze zasługa Caleba Landry’ego Jonesa, który za rolę Martina otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora. Gwiazdor amerykańskiego indie, znany z występów u Jima Jarmuscha, Jordana Peele’a czy Seana Bakera, stworzył w Nitramie skomplikowaną, nieuchwytną postać. W Australii, gdzie filmowy powrót do narodowej traumy wzbudził mnóstwo emocji, postać ta wciąż budzi kontrowersje. – Nic dobrego nie wynika z milczenia. – mówił reżyser w jednym z wywiadów. – Za to wspomnienia, nawet te mroczne, mają potężną siłę.

Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu „Filozofuj”.

Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 normalny
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/spotkania-filozoficzne-z-filmem-nitram/tnmq/

Zwiastun: 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń