MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Pokaz specjalny w Kinie Centrum: Bracia Lumière – wstęp...

Konkurs na projekt gadżetu inspirowany postacią Mikołaja Kopernika –...

Opublikowano: 6 grudnia 2023 Views: 316 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkanie filozoficzne: 20 000 gatunków pszczół

Spotkanie filozoficzne: 20 000 gatunków pszczół, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, dramat, Hiszpania, 2022, 125′

Przedpremierowy pokaz filmu 20 000 gatunków pszczół w reżyserii Estibaliz Urresoli Solaguren w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Abriszewskiego z Instytutu Nauk o Kulturze UMK.

Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W 20 000 gatunków pszczół wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? 20 000 gatunków pszczół to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

Bilety: KLIKNIJ TUTAJ

Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń