MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

ZMYSŁOTEKA w czerwcu

Lekcja czytania obrazu: Bogdan Kraśniewski

Opublikowano: 6 maja 2022 Views: 1357 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Seans z Psychologią – Gdzie jest Anne Frank

Kiedy: 12 maja 2022 (czwartek), godz. 18.00

Kino Centrum oraz Studenckie Koło Naukowe Psychologii Filmu „Alter-Ego” zapraszają na Seans z Psychologią – pokaz filmu Gdzie jest Anne Frank i dyskusję o filmie z udziałem ekspertów: dr Katarzyny Śliwińskiej oraz dr. Łukasza Miciuka z Instytutu Psychologii UMK.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

O filmie:

Wspaniała opowieść dla dzieci i rodziców z Mają Ostaszewską i Maciejem Stuhrem w polskiej wersji językowej.

Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego Walca z Baszirem, to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi. Porywająca wizualnie animacja Gdzie jest Anne Frank została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie wydanego także w Polsce komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu.

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście Dziennik Anne Frank, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.

Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. „Gdzie jest Anne Frank” to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk „The Guardian” – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.

Zwiastun: 

Tags: , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń