MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Oprowadzanie po wystawach: „Piękne ucieczki” Krzysztofa Marchlaka i „Wystaw...

Lekcja czytania obrazu – Władysław Jackiewicz

Opublikowano: 28 marca 2023 Views: 392 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Polskie ślady w Niemczech – pokaz filmu i dyskusja wokół książki

Kiedy: 29 marca (środa), godz. 18.00

Kino Centrum zaprasza na pokaz filmu i i dyskusja wokół książki Polskie ślady w Niemczech. 
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny (klik)
 
W ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie film dokumentalny Pierwszy dzień (Der erste Tag) w reżyserii Christine Jezior i Sabiny Kaluzy. Po seansie odbędzie się spotkanie z dr. Andrzejem Kaluzą, który zaprezentuje książkę Polskie ślady w Niemczech.
 
O filmie:
Dokument opowiada o pierwszych dniach i tygodniach konfrontacji wyobrażeń Polaków o innym życiu z rzeczywistością zachodnich Niemiec. Czy potwierdził się ich idealny obraz o nowej ojczyźnie? Reżyserki spotkały się nie tylko z uchodźcami politycznymi, ale także osobami, które przekroczyły granicę z powodów gospodarczych lub ideowych i wybrały życie w zachodnich Niemczech.
 
O książce:
Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niżby się to mogło wydawać. Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, życie polonijne, lecz także sukcesy Polaków czy migrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym i naukowym, na arenach sportowych, w muzyce, sztuce czy literaturze.
Niniejszy kalejdoskop, wydany w języku niemieckim w 2018 roku, oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach. Stanowi raczej zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech.
Po niemieckiej premierze książki i wielu spotkaniach z publicznością narodził się pomysł wydania kalejdoskopu w języku polskim. Wiele postaci i wydarzeń wymienionych w hasłach tej książki stanowić będzie naszym zdaniem novum także dla czytelnika polskiego.
Prezentacja książki odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Książka będzie dostępna w czasie prezentacji w cenie ok. 40 PLN.

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń