MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

JA CI POKAŻĘ… ROSYJSKIE BAJKI

Jeszcze dzień życia, reż. Damian Nenow, Raúl de la...

Opublikowano: 13 listopada 2018 Views: 2274 Kino Centrum, Wydarzenia

Pokazy filmów dokumentalnych o historii malarstwa XIX i XX wieku

Kiedy: 17 listopada (sobota), godz. 18.00 – HITLER KONTRA PICASSO I RESZTA

18 listopada (niedziela), godz. 18.00 – IMPRESJONIŚCI I CZŁOWIEK, KTÓRY ICH STWORZYŁ

Kino Centrum zaprasza na bezpłatne pokazy dokumentów o historii malarstwa XIX i XX wieku. Projekcje są wydarzeniem towarzyszącym Wystawa / Malarstwo wciąż żywe.
Wstęp wolny!

 

O filmach:

Hitler kontra Picasso i reszta

To opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Narracja krąży wokół trzech kluczowych wątków. Pierwszym z nich jest słynna wystawa Sztuka zdegenerowana, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Znalazło się na niej 650 dzieł sztuki skonfiskowanych z 32 niemieckich muzeów i domów prywatnych kolekcjonerów. Prace artystyczne zostały wybrane spośród nowoczesnych trendów w sztuce, które nie były zgodne z propagowaną przez hitlerowców ideą piękna. Następnie Anne Sinclair, reporterka „Huffington Post”, opowiada historię swojego dziadka, Paula Rosenberga, jednego z najciekawszych właścicieli galerii i handlarza dziełami sztuki początku XX wieku. Był francuskim Żydem, przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki, który w 1910 tworzył galerię przy 21 rue La Boétie, gdzie gromadził dzieła sztuki „zdegenerowanej”. W 1942 został pozbawiony francuskiego obywatelstwa, a część jego kolekcji została skradziona przez nazistów.

Finałowa opowieść ma miejsce 22 września 2010, kiedy to odbyło się spotkanie ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”. Choć w 1930 jako „mieszaniec drugiego stopnia” i miłośnik modernizmu stracił stanowisko szefa muzeum Zwickau, Gurlitt zdobył zaufanie nazistów i otrzymał zadanie zbierania w okupowanej zachodniej Europie obrazów dla wielkiego muzeum sztuki w Linzu, które tworzono z polecenia Hitlera. Mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb. Zakupione obrazy przechowywał w Dreźnie, dokąd przeniósł się w 1942 roku. W lutym 2012 roku kolekcja 1406 obrazów Gurlitta o szacunkowej wartości miliarda euro została odnaleziona w domu jego syna. Cornelius ukrywał jedne z najcenniejszych dzieł XX stulecia, a wśród nich Portret Damy Matisse’a – obraz pochodzący ze zbiorów Paula Rosenberga.

 

Impresjoniści i człowiek, który ich stworzył

Najpopularniejsi artyści na świecie – choć początkowo słowo „impresjoniści” było określeniem pejoratywnym. Dziś prace Cézanne’a, Moneta, Degasa i innych członków tego prądu w sztuce warte są dziesiątki milionów dolarów. Ale kim naprawdę byli? Dlaczego i jak malowali? Co sprawia, że od tak dawna budzą podziw?
Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania, twórcom filmu zapewniono dostęp do nowej wielkiej wystawy, która koncentruje się wokół osoby Paula Durand-Ruela – dziewiętnastowiecznego kolekcjonera sztuki, zdeklarowanego orędownika impresjonizmu. Ta wyczekiwana wystawa jest chyba najwszechstronniejszą wystawą impresjonistów, jaka odbyła się do tej pory. Dzięki odważnej decyzji, by wystawić impresjonistów w Nowym Jorku w 1886 roku, Durand-Ruel przedstawił oświeconym bogatym Amerykanom nowoczesne malarstwo francuskie. W ten sposób nie tylko wypełnił wielkie amerykańskie galerie arcydziełami impresjonistów, ale również utrzymał impresjonizm przy życiu, gdy ten stanął w obliczu całkowitej klęski. Film prezentuje dzieła zgromadzone w Musée du Luxembourg w Paryżu, National Gallery w Londynie i Philadelphia Museum of Art.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń