MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Ignacy Loyola, reż. Paolo Dy, Hiszpania / Filipiny 2016,...

Dusza i ciało, reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017, 116′

Opublikowano: 18 stycznia 2018 Views: 961 Kino Centrum, Wydarzenia

Pokaz filmu „Mulholland Drive” i spotkanie z twórcami spektaklu z Teatru Horzycy!

Kiedy: 30 stycznia (wtorek), godz. 18.00

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW zaprasza na pokaz filmu Mulholland Drive w reżyserii Davida Lyncha oraz spotkanie z twórcami spektaklu pod tym samym tytułem zrealizowanego w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Naszymi gośćmi będą reżyserzy projektu teatralnego – Katarzyna Trzaska, Edyta Wróblewska oraz Maciej Marczewski, a także dyrektor artystyczny Teatru Horzycy – Paweł Paszta. Realizacja przedstawienia na podstawie kultowego dzieła amerykańskiego mistrza kina to efekt współpracy Teatru Horzycy i Fundacji Tumult w ramach projektu kamera:teatr.

Projekcja filmu oraz spotkanie odbędzie się w Kinie Centrum Sztuki Filmowej CSW Toruń.
Wtorek, 30 stycznia.
Godz. 18.00 – projekcja filmu
Godz. 20.30 – spotkanie z twórcami.
Bilety w cenie 10 zł.

Film Mulholland Drive zanurza nas w pogmatwanym, intrygującym, pełnym tajemnic i erotyzmu świecie. Kolejne obrazy zabierają nas w niepokojącą i wciągającą podróż po tajemnicach kobiecej duszy oraz świecie zdominowanym przez pieniądze i pragnienie kariery. Poznajemy siłę fascynacji teatrem i aktorstwem. Konfrontujemy się z prawdą i kłamstwem, iluzją i rzeczywistością oraz zatracamy granicę pomiędzy tymi pojęciami. Lynch wciąga nas w intymny świat swoich bohaterów. Zainspirowani tym procesem autorzy inscenizacji wprowadzają widzów w zakamarki teatru, które na co dzień często ukryte są przed ich spojrzeniem. Sceny spektaklu odbywają się w kameralnych przestrzeniach, w kulisach, w salach prób, na korytarzach teatru. Do projektu Teatr Horzycy zaprosił troje młodych reżyserów filmowych, którzy swoje doświadczenie, wizję i wrażliwość artystyczną konfrontują z przestrzenią teatru.

Katarzyna Trzaska
Reżyserka i scenarzystka, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyreżyserowała m.in. filmy dokumentalne „10 lat do Nashville” i „Maksimum przyjemności”. Zdobyła m.in. nagroda HBO AWARD za projekt filmu „Boskie!” na Doc Lab Poland odbywającym się podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Edyta Wróblewska
Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka kursu Doc Pro i Studia Prób w Szkole Wajdy w Warszawie, Camerimage Film School w Toruniu, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Francuskiego Instytutu Zarządzania (dyplom MBA). Od roku 2013 wykładowca w Szkole Wajdy. Wyreżyserowała m.in. film dokumentalny „Zygmunt Hubner. Gra z rzeczywistością”. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco.

Maciej Marczewski
Aktor i reżyser, tutor w Szkole Wajdy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Jako reżyser zadebiutował 30-minutowym filmem „Gry”, nagrodzonym za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Średniometrażowych „La Cabina” w Walencji. Nominowany do Nagrody OFFskar w kategorii najlepszy aktor.

Paweł Paszta
Reżyser, pedagog teatru, od 2017 roku Dyrektor Artystyczny Teatru Horzycy. Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz mistrzowskiego kursu reżyserii filmowej w Szkole Wajdy. Pracował m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Horzycy w Toruniu.

Katarzyna Trzaska, Edyta Wróblewska i Maciej Marczewski wraz aktorami Teatru Horzycy przygotowali sceny inspirowane trzema wątkami z filmu „Mulholland Drive”. W spektaklu podjęte są zarówno wątki kryminalne, jak i miłosne oraz temat badania granic pomiędzy prawdą a fikcją, rzeczywistością a teatrem. Widzowie zostają podzieleni na trzy grupy liczące po 40 osób, a następnie wędrują za przewodnikami w korytarze teatru. W różnych pomieszczeniach, pełniących na co dzień rolę zaplecza teatru, odbywają się dłuższe i krótsze sceny, instalacje, performance. Wszystkie grupy spotykają się podczas finału, który odbywa się na Dużej Scenie.


Organizatorami projekcji oraz spotkania są Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW Toruń, Teatr im. Wilama Horzycy, Fundacja Sztuki Świata oraz Fundacja TUMULT / Camerimage Festival.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń