MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat informacyjny

25-lecie Wolności w Kinie Centrum

Kadr z filmu Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele

Kino Dzieci

Plakat cyklu Płeć w kulturze

Opublikowano: 10 czerwca 2014 Views: 1710 Kino Centrum, Wydarzenia

Płeć w kulturze: władza, media i kobiecość

10 czerwca, wtorek, g. 17.00 / wstęp wolny

Władza, media i kobiecość – panel dyskusyjny z udziałem Kazimiery Szczuki, Anny Wójtewicz, Dariusza Brzostka. Dyskusję poprowadzą Ewa Bińczyk i Aleksandra Derra

Projekcja filmu „Miss Representation” (reż. Jennifer Siebel Newsom)

Mottem przedstawianego filmu jest powiedzenie “You can’t be what you can’t see”. Nie możesz stać się kimś, kogo nie jesteś w stanie zobaczyć. Nie można realizować swojego życia w roli, w której nigdy się siebie nie wyobrażało, w której nie można było siebie wyobrazić, bo jej wzorca zabrakło w przestrzeni publicznej. Z mediów, które są dzisiaj niezwykle perswazyjnym i skutecznym narzędziem kształtowania norm kulturowych, dowiadujemy się, że kobiety definiuje ich wygląd, atrakcyjność seksualna, młodość i uległość. Kiedy znajdują się na wysokich stanowiskach, są przedstawiane inaczej niż mężczyźni, uprzedmiotawiane i umniejszane. Film pokazuje jak wybiórczy, powierzchowny oraz często lekceważący obraz kobiet i dziewcząt utrwalają media, tracąc niezwykłą okazję do tego, by korzystając ze swojej siły rażenia, stabilizować pozytywne role kobiet u władzy, kobiet przywódczyń, kobiet silnych i pewnych siebie.

W filmie zobaczymy prowokacyjne wywiady z polityczkami, dziennikarkami, aktywistkami i wykładowczyniami (między innymi z takimi jak Condoleezza Rice, Nancy Pelosi, Katie Couric, Rachel Maddow, Margaret Cho, Rosario Dawson oraz Gloria Steinem).

Film traktujemy jako pretekst do tego, by zastanowić się jaki obraz kobiet konstruują media w Polsce. Jaki ma to wpływ na kształtowanie się kobiecości, myślenie o kobietach, o ich rolach społecznych? Czy władza, przywództwo mogą zinternalizować się w kobietach? Czym są dzisiaj media? Systemową bezimienną siłą rynku, nad którą nie można mieć kontroli? Czy mogą się stać narzędziem emancypacji i poszerzania sfery wolności?
KAZIMIERA SZCZUKA
Historyczka i krytyczka literatury – członkini Gender Center Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wykładowczyni Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego i IBL PAN. Uczennica profesor Marii Janion – najwybitniejszej znawczyni polskiego romantyzmu.
Działaczka społeczna – członkini Krytyki Politycznej, Rady Programowej Kongresu Kobiet Polskich i Rady Programowej Zielonego Instytutu. Ministra kultury w Gabinecie Cieni Kongresu kobiet. Współzałożycielka partii Zieloni 2004 i Porozumienia Kobiet 8 Marca, które od lat organizuje warszawskie manify. Autorka popularnych programów telewizyjnych i radiowych – prowadziła programy telewizyjne takie jak „Dobre Książki”, „Pegaz”, „Wydanie Drugie Poprawione” i „Najsłabsze ogniwo”, a także radiowe: „Roxy Debata” i „Kazimierz nad Wisłą”.
Autorka kilku książek – ostatnio – wspólnie z Katarzyną Bratkowską – „Dużej książki o aborcji” (2011) i wywiadu rzeki z Marią Janion pt. „Transe, traumy i transgresje” (2012). A także autorka wielu artykułów naukowych i publicystycznych, uczestniczka polskich i międzynarodowych konferencji.
Polka Roku 2006 „Wysokich Obcasów” w kategorii media, zdobywczyni „Afrykasa roku”, nagrody społeczności afrykańskiej w Polsce za rok 2011.

DR ANNA WÓJTEWICZ
Doktor(ka) nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Adiunkt(ka) w Zakładzie Polityki Społecznej Instytutu Socjologii UMK. Jej zainteresowania obejmują socjologię ciała, socjologię zdrowia i medycyny, politykę zdrowotną i promocję zdrowia, socjologię i antropologia płci oraz socjologię konsumpcji. Opublikowała między innymi prace: „Kobiety w życiowej poczekalni, mężczyźni w poprzednim stuleciu – o niekompatybilności męskich i kobiecych oczekiwań wobec partnera w kontekście edukacji i socjalizacji rodzajowej”, „Anielice czy diablice?. Dziewczęta w szponach seksualizacji i agresji w perspektywie socjologicznej”, „Dziwki”, „królowe” i „szare myszki”, czyli gimnazjalna codzienność widziana przez pryzmat seksualizacji dziewczyństwa”.

DR HAB. DARIUSZ BRZOSTEK
Doktor habilitowany. Polonista, pracuje w Katedrze Kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UMK. Obecnie zajmuje się głównie antropologią kultury współczesnej (audioantropologia), twórczością Stanisława Lema oraz psychoanalitycznymi kontekstami twórczości literackiej i muzycznej. Publikował na łamach Tekstów Drugich, Literatury Ludowej, Ha!artu, Opcji, Undergruntu, Frazy, Aktivista, Gościńca Sztuki, TRANS/WIZJI, Anteny Krzyku, Glissanda magazynu Fragile oraz witryn internetowych Diapazon i Gaz-Eta. Współpracował z Narodową Galerią Sztuki „Zachęta” w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Audiofil. Kibic Ajaksu Amsterdam. W wolnych chwilach grywa w koszykówkę i pływa. Prowadzi blog pod adresem: http://molokmun.blogspot.com/

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń