MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Ja teraz kłamię, reż. Paweł Borowski, Holandia / Polska...

Rafał Bujałkowski – Więzy krwi [recenzja]

Opublikowano: 10 lipca 2019 Views: 1142 Kino Centrum, Wydarzenia

Movie Mówi Project: Ułaskawienie

Kiedy: 16 lipca (wtorek), godz. 18.05

Kino Centrum zaprasza na letnią edycję Movie Mówi Project – Temat: W drodze. W lipcu pokażemy film UŁASKAWIENIE. Po seansie odbędzie się dyskusja z dr Magdaleną Wichrowską.

Ułaskawienie to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka, Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

dr Magda Wichrowska – filmoznawczyni; autorka książek i artykułów o tematyce filmowej, m.in. „Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989” i „Bydgoszcz Movie”; kierowniczka Zakładu Kultury Audiowizualnej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

 

ZWIASTUN: 

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń