MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Na zawsze razem, reż. Mikhaël Hers, Francja 2018, 107′

Piranie, reż. Claudio Giovannesi, Włochy 2019, 110′

Opublikowano: 4 września 2019 Views: 440 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Kino Jazz. Wieczór z dokumentami o jazzie

Kiedy: 22 września (niedziela)
godz. 18.00 – Blue Note Records Beyond the Notes
godz. 20.00 – Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a

Bilety na poszczególne pokazy w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

O filmach:

Blue Note Records. Beyond the Notes (2018)
reż. Sophie Huber, Szwajcaria

Emocjonująca i emocjonalna podróż za kulisy Blue Note Records, powstałej w Nowym Jorku w 1939 roku pionierskiej wytwórni, wydającej płyty największych artystów jazzowych XX i XXI wieku. Film jest częścią celebracji obchodów 80-lecia istnienia Blue Note Records.
Dwóch fanów jazzu, emigrantów z Niemiec, stworzyło przestrzeń dla muzyków, którzy – tak jak oni sami – poszukiwali wolności i artystycznej swobody. Ich bezkompromisowa postawa przyczyniła się do rewolucji nie tylko w jazzie, ale i w innych gatunkach, np w hip-hopie. Wartości prezentowane przez Blue Note sprawiły, że w jej katalogu znalazły się płyty takich artystów jak: John Coltrane, Thelonious Monk, Miles Davis., Bud Powell, Art Blakey czy Horace Silver. Osią dokumentu jest sesja nagraniowa, w której biorą udział Herbie Hancock i Wayne Shorter, a także artyści młodszego pokolenia, tacy jak Robert Glasper i Ambrose Akinmusire, nagrywając wspólnie album „All-Stars”.

Zwiastun:

Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a (2016)
reż. John Scheinfeld, USA

To film dla każdego, kto docenia moc muzyki jako siły przekazu, inspiracji i wielkich zmian. Wybierzecie się w niesamowitą podróż wraz z duchowym wojownikiem, który odnalazł siebie, odnalazł Boga i w konsekwencji stworzył niezwykły zbiór prac, które przekraczają wszelkie bariery zasad, religii, granic, rasy i czasów, w których żył. Nawet Ci, którzy są już zaznajomieni z twórczością Coltrane’a, zobaczą tego fascynującego i genialnego artystę na nowo. Ten ekscytujący dokument otworzy Wam wiele drzwi. To historia demonów i ciemności, wytrwałości i odkupienia. Coltrane was oczaruje, a jego muzyka omami i wzruszy do cna.
Uwaga! Pokaz filmu z okazji rocznicy urodzin Johna Coltrane’a. Dla widzów tego wyjątkowego seansu dostępny będzie bezpłatnie specjalny dodatek gazety Jazzpress z „niespodzianką”.

Zwiastun:

Organizatorzy wydarzenia:

Kino Centrum, Musicine, Jazzpress oraz Eurojazz.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń