MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Szybcy i śnieżni, reż. Benoit Godbout, Kanada 2018, 89′

Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos, Francja 2019,...

Opublikowano: 23 stycznia 2020 Views: 560 Kino Centrum, Wydarzenia

KINO JAZZ: Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things

Kiedy: 2 lutego (niedziela), godz. 20.00

Kino Centrum zaprasza na pokaz specjalny filmu ELLA FITZGERALD: JUST ONE OF THOSE THINGS!

Film Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things z 2019 roku to dokument w reżyserii Leslie Woodhead.

Ella Fitzgerald była 15-letnią dziewczyną z ulicy, kiedy wygrała konkurs talentów w 1934 roku w Apollo Theatre w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą. „Ella: Just One of Those Things” to niezwykła podróż przez sześć dekad, pokazująca w jaki sposób jej wysublimowany głos przekształca tragedie, które przeżyła i problemy, jakie napotkała, w radość.

W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej zdjęcia i nieznane wywiady, aby w pełni opowiedzieć historię jej muzyki i ożywić Ellę – czarną kobietę, która robi karierę w obliczu wszechobecnego i przerażającego rasizmu.

Oto Ella, której świat nigdy nie znał – niezłomna, zamyślona, zabawna i olśniewająca, muzyczna innowatorka. Film pokazuje także zaangażowanie Elli w wojnę o prawa obywatelskie. Bada też wewnętrzne konflikty, które zawsze prześladowały tę wyjątkowo zamkniętą w sobie kobietę: walkę o pogodzenie pragnienia adoracji z tęsknotą za domem, za mężem i synem. W czasach, gdy była największą gwiazdą na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella jest „najbardziej samotną kobietą na świecie”. Ale jak mówi Jamie Cullum : „jej muzyka jest jednym z powodów, dla których warto być na tej planecie”.

W filmie wypowiadają się gwiazdy muzyki i osoby z otoczenia Elli Fitzgerald, m.in.: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald, Ray Brown Jr (syn Elli Fitzgerald).

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń