MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Orient Express – Przystanek Egipt

FOTOgrafia _2: Krótka historia panoramicznego oglądu świata

Opublikowano: 5 października 2018 Views: 688 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Ingmar Bergman w 100-lecie urodzin – pokazy specjalne

Kiedy: 13 października (sobota)

Kino Centrum Sztuki Filmowej zaprasza na pokazy specjalne z okazji 100-lecia urodzin Ingmara Bergmana!

godz. 16.00 – SIÓDMA PIECZĘĆ (1957) 
godz. 18.00 – TAM, GDZIE ROSNĄ POZIOMKI (1957)
godz. 20.00 – BERGMAN – ROK Z ŻYCIA (2018) 

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę urodzin Ingmara Bergmana – jednego z najwybitniejszych artystów kina. Z tej okazji zapraszamy na pokazy jego arcydzieł, filmów Siódma pieczęć oraz Tam, gdzie rosną poziomki. Kulisy realizacji tych słynnych produkcji przybliży znakomity dokument Bergman – rok z życia opowiadający o przełomowym okresie twórczości reżysera.

O filmach:

Siódma pieczęć

Metaforyczna opowieść o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej. Staje on w szachowym pojedynku ze Śmiercią, w którym stawką jest jego życie.

Tam, gdzie rosną poziomki

Film przedstawia podróż profesora Isaka Borga ze Sztokholmu do Lund w celu odebrania tytułu doktora honoris causa. Trasa pokonywana samochodem jest również okazją do sentymentalnej podróży starzejącego się profesora w przeszłość oraz ukazania trudnych relacji z najbliższymi. Jest próbą pogodzenia się wiekowego człowieka ze wspomnieniami, błędami z przeszłości i strachem przed śmiercią. Rolę profesora Bergman powierzył słynnemu reżyserowi Victorowi Sjöströmowi, twórcy m.in. arcydzieła kina niemego – Furmana śmierci.

Bergman – rok z życia

W 1957 roku Ingmar Bergman awansował do panteonu kina – wtedy to swoją premierę miały stworzone przez niego arcydzieła – Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki. Pokazywany premierowo w Cannes film Jane Magnusson prezentuje kulisy tego przełomowego czasu w życiu reżysera. Stworzony przez nią portret nie jest jednak kolejną laurką; na zasłużone nagrody i uznanie cieniem kładą się mitomania, despotyzm i egoizm Bergmana.

Zwiastun:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń