MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

„SIKSA. Stabat Mater Dolorosa” – pokaz premierowy z udziałem...

Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka, reż. Ali Samadi...

Opublikowano: 26 listopada 2018 Views: 506 Kino Centrum, Wydarzenia

HBO GO Specials – dokumenty o filmowych artystach!

Kiedy: 7–9 grudnia 2018 (piątek–niedziela)

Harmonogram pokazów:

7.12. (piątek)

– godz. 20.00 – SPIELBERG, reż. Susan Lacy

8.12. (sobota)

– godz. 18.00 – CARRIE FISHER I DEBBIE REYNOLDS PRYWATNIE, reż. Alexis Bloom, Fisher Stevens
– godz. 20.00 – ROBIN WILLIAMS: W MOJEJ GŁOWIE, reż. Marina Zenovich

9.12. (niedziela)

– godz. 18.30 – LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA, reż. Kuba Mikurda
– godz. 20.00 – MIKE NICHOLS: MOJE POCZĄTKI, reż. Douglas McGrath

Wstęp wolny!

Informacje o filmach:

7.12. (piątek)

– godz. 18.00 – SPIELBERG, reż. Susan Lacy (141 min.)

Portret Stevena Spielberga – jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów, który od blisko pięćdziesięciu lat zajmuje się tworzeniem filmów.
Steven Spielberg to chodząca legenda. Wyreżyserowane przez niego „Szczęki”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „Szeregowiec Ryan” czy „Lista Schindlera” na zawsze przeszły do historii kinematografii. Twórcy dokumentu postanawiają spotkać się z artystą, by porozmawiać z nim nie tylko o jego karierze i osiągnięciach filmowych, ale również o życiu prywatnym. Spielberg opowiada przed kamerą o swoim słodko-gorzkim dzieciństwie, przyjaźniach i inspiracjach oraz podejściu do rzeczywistości. Doświadczona, wyróżniona aż czternastoma nagrodami Emmy dokumentalistka i producentka Susan Lacy (serial „American Masters”, „Janis”) prezentuje niezwykły obraz, który jest hołdem dla jednego z najwybitniejszych filmowców w historii. Zawierająca fragmenty trwającego łącznie ponad trzydzieści godzin wywiadu, telewizyjna produkcja HBO pokazuje Spielberga jako człowieka z krwi i kości z jego lękami i fascynacjami. Mówi o artyście, który od blisko pół wieku poświęca się pracy, którą kocha, tworząc rozrywkę na najwyższym poziomie dla kolejnych pokoleń kinomanów. Dokument zawiera również niepublikowane wcześniej materiały pochodzące zza kulis jego największych hitów. Na potrzeby filmu Lacy przeprowadziła też rozmowy z wieloma słynnymi aktorami i twórcami, którzy współpracowali z reżyserem.

8.12. (sobota)

– godz. 18.00 – CARRIE FISHER I DEBBIE REYNOLDS PRYWATNIE, reż. Alexis Bloom, Fisher Stevens (91 min.)

Dwie ikony kina – Carrie Fisher i jej matka, Debbie Reynolds, dzielą się wspomnieniami dotyczącymi życia w świetle reflektorów. Wpuszczają widzów do swojego prywatnego świata w dokumencie nakręconym przed ich niespodziewaną śmiercią.
Dokument HBO z bliska pokazuje nierozerwalnie połączone ze sobą biografie dwóch ikon Hollywood: znanej z legendarnej roli księżniczki Lei w „Gwiezdnych wojnach” Carrie Fisher i jej matki Debbie Reynolds, gwiazdy „Deszczowej piosenki”. Artystki zmarły nieoczekiwanie dzień po dniu pod koniec grudnia 2016 roku. Film kręcony był głównie w Beverly Hills, gdzie aktorki mieszkały przez pewien czas w dwóch sąsiadujących ze sobą domach. Kobiety łączyła pełna wzlotów i upadków relacja. Pod koniec swojego życia były jednak nierozłączne. W produkcji HBO w pełny ironii i ciepły sposób opowiedziały o swoim życiu i łączącej je więzi. Poruszający hołd złożony jednym z najbardziej fascynujących kobiet w historii Hollywood – matce i córce, Debbie Reynolds i Carrie Fisher. Sześćdziesięcioletnia Fisher, aktorka, scenarzystka i pisarka, zmarła na skutek zawału serca pod koniec 2016 roku, jakiego doznała podczas lotu z Londynu do Los Angeles. Zaledwie dzień później odeszła jej osiemdziesięcioczteroletnia matka. Wyreżyserowany przez Alexisa Blooma (producent: „We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks”) i laureata Oscara Fishera Stevensa („Before the Flood”) dokument HBO to szczera opowieść o barwnych karierach obu artystek i ich życiu prywatnym. W obrazie nie brakuje pełnych nostalgii archiwalnych materiałów. Premiera produkcji odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

– godz. 20.00 – ROBIN WILLIAMS: W MOJEJ GŁOWIE, reż. Marina Zenovich (112 min.)

Intymny portret Robina Williamsa, jednego z najbardziej lubianych i nagradzanych aktorów komediowych w historii, w nowym dokumencie HBO w reżyserii Mariny Zenovich.
Obraz ukazuje niezwykłe życie i karierę Robina Williamsa. Opowiedziana głównie jego słowami historia pokazuje drogę na szczyt nieprzeciętnego twórcy. W dokumencie HBO wykorzystano wiele niepublikowanych wcześniej materiałów, które prezentują jego warsztat i styl pracy. Twórcy posiłkują się wieloma nagraniami z prywatnego archiwum artysty, przedstawiającymi człowieka z krwi i kości. Nie brakuje też rozmów z najbliższymi Williamsa – przyjaciółmi i rodziną, wśród których są: Billy Crystal, Eric Idle, Whoopie Goldberg, David Letterman, Steve Martin, Pam Dawber czy jego syn – Zakie. Robin Williams był wybitnym aktorem i komikiem. Sławę przyniosły mu role w „Good Morning, Vietnam”, „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów” czy „Fisher Kingu”, za które otrzymał nominacje do Oscara. Został wyróżniony Nagrodą Akademii za kreację psychoanalityka w „Buntowniku z wyboru”. Powszechnie doceniany był za dużą wszechstronność. Kochały go miliony fanów na całym świecie. Mało kto zdawał sobie jednak sprawę, że artysta zmaga się z głęboką depresją oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. 11 sierpnia 2014 roku popełnił samobójstwo. Na krótko przed śmiercią wykryto u niego chorobę Parkinsona. Reżyserką obrazu była dwukrotna zdobywczyni nagrody Emmy Marina Zenovich („Roman Polański. Ścigany i pożądany”).

9.12. (niedziela)

– godz. 18.30 – LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA, reż. Kuba Mikurda (76 min.)

Dokument produkcji HBO Europe poświęcony twórczości Waleriana Borowczyka – hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości, zaszufladkowanego jako twórca filmów erotycznych.
Opowieść o Borowczyku snują osoby z najbliższego otoczenia reżysera i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością, wśród których są: Terry Gilliam, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek. Jest to dokument o człowieku wyprzedzającym swoją wizją artystyczną czasy, w których tworzył. Ten poruszający obraz przybliża widzom nie tylko historię twórczości samego Waleriana Borowczyka, ale również porusza temat artystycznej wolności. Ta swoista kronika artystyczna reżysera przybliża fenomen jego filozofii działania i dokonań twórczych. Zadaje pytanie, jak to się stało, że doceniany artysta, którego filmy pokazywane były w konkursie w Cannes, z czasem zaczął być postrzegany jako twórca wyłącznie erotyczny. Autorem dokumentu jest Kuba Mikurda – odpowiedzialny zarówno za reżyserię, jak i scenariusz, który współtworzył wraz z Marcinem Kubawskim. Film powstał jako koprodukcja HBO Europe, CoLab Production, Instytutu Adama Mickiewicza, Maagiline Masin i Otter Films. Produkcja otrzymała także wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Estońskiego Instytutu Filmowego (Eesti Filmi Instituut).

– godz. 20.00 – MIKE NICHOLS: MOJE POCZĄTKI, reż. Douglas McGrath (69 min.)

Historia życia i kariery wybitnego amerykańskiego reżysera Mike’a Nicholsa, twórcy takich filmów, jak „Kto się boi Virginii Woolf”, „Absolwent” czy „Bliżej”.
Mike Nichols zaczął swoją karierę w Hollywood od bycia aktorem. Sławę zdobył jednak w 1966 roku, debiutując jako reżyser głośnym obrazem „Kto się boi Virginii Woolf”. Film został bardzo wysoko oceniony przez krytyków, a sam twórca otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu. Kolejny film Nicholsa pt. „Absolwent” ugruntował pozycję reżysera jako wybitnego artysty. W 2014 roku Mike Nichols usiadł przed kamerą ze swoim dobrym przyjacielem i współpracownikiem Jackiem O’Brienem. Mężczyźni rozmawiali m.in. o wczesnej karierze filmowca oraz jego duecie twórczym z Elaine May. Pełen ciepła i dobrego humoru film dokumentalny produkcji HBO o wybitnym amerykańskim reżyserze Mike’u Nicholsie (1931-2014). Nagrodzony Oscarem artysta opowiada z wdziękiem o swojej długiej i pełnej osiągnięć karierze. Pytany o to, jak udało mu się odnieść sukces w show-biznesie, wskazuje na takie czynniki, jak szczęście, pasja tworzenia, talent oraz empatia. Za reżyserię wyróżnionego nominacją do Nagrody Emmy obrazu odpowiadał ceniony twórca Douglas McGrath („Emma”, scen. „Strzały na Broadwayu”). Film powstał w broadwayowskim Golden Theatre zaledwie cztery miesiące przed śmiercią Nicholsa.

Prezentowane filmy – i wiele innych atrakcyjnych produkcji – dostępne są w serwisie HBO GO.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń