MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Marina Abramović: Artystka obecna, reż. Matthew Akers, USA 2012,...

High Life, reż. Claire Denis, Francja / Niemcy /...

Opublikowano: 13 marca 2019 Views: 511 Kino Centrum, Wydarzenia

FUGA – pokaz specjalny i spotkanie z GABRIELĄ MUSKAŁĄ

Kiedy: 21 marca (czwartek), godz. 18.00

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza na pokaz specjalny filmu Fuga i spotkanie z GABRIELĄ MUSKAŁĄ, odtwórczynią głównej roli i scenarzystką filmu.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny

Zwiastun filmu:


GABRIELA MUSKAŁA (ur. 1969) – aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka. Laureatka wielu festiwali a także prestiżowych nagród przyznawanych przez krytyków i publiczność. Grała m.in. w przedstawieniach Mariusza Grzegorzka, Barbary Sass, Marka Fiedora. Od początku kariery jej kreacje aktorskie spotykały się z uznaniem krytyków filmowych i teatralnych. Za rolę w filmie Wymyk w reż. Grega Zglińskiego została nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni (2011). Rola w filmie Moje córki krowy w reż. Kingi Dębskiej  przyniosła jej nominację do Orła dla najlepszej aktorki – 2016. 
Jej sztuki (Podróż do Buenos Aires i Daily Soup) pisane razem z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone na wiele języków i od lat grane są z powodzeniem w Polsce i za granicą.  W grudniu 2017 zadebiutowała jako reżyserka przedstawieniem o Nowej Hucie (Tożsamość Wila – najnowsza sztuka Amanity Muskarii) w Teatrze Ludowym w Krakowie.
Ostatni rok można uznać za przełomowy w jej karierze. Rola Weronki w najnowszym filmie Marka Koterskiego pt. 7 Uczuć przyniosła jej wiele nagród, uznanie publiczności i krytyków.  Równie entuzjastycznie przyjęta została Fuga, film w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, w którym to Gabriela Muskała brawurowo wcieliła się w postać głównej bohaterki. Muskała jest nie tylko odtwórczynią głównej roli, ale i autorką scenariusza Fugi. Ostatnia jej kreacja teatralna, to postać Felicji w głośnej sztuce Jak być kochaną w reż. Leny Frankiewicz. Spektakl miał swoją premierę w lutym 2019 roku na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.
Pod koniec marca wręczone zostaną Orły Filmowe. Muskała nominowana jest w aż trzech kategoriach („Najlepsza drugoplanowa rola kobieca” za film 7 uczuć, „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” za film Fuga oraz „Odkrycie roku” za scenariusz do filmu Fuga.
Na co dzień aktorka jest wykładowczynią w Łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie od paru lat prowadzi m.in. zajęcia z improwizacji.
Wybrana filmografia: 7 uczuć, Fuga, Monument, Wołyń, Moje córki krowy, Być jak Kazimierz Deyna, Wymyk, Cała zima bez ognia, Królowa aniołów.

O filmie:

FUGA to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała (Moje córki krowy), Łukasz Simlat (Konwój) i Zbigniew Waleryś (Papusza). Fuga to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych Córek dancingu – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film Fuga stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń