MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

PRZEGLĄD FILMOWY towarzyszący wystawie „Do czysta / The Cleaner”

Spotkanie Filozoficzne: Wszyscy wiedzą

Opublikowano: 24 lutego 2019 Views: 248 Kino Centrum, Wydarzenia

DZIEŃ WĘGIERSKO-POLSKI

Kiedy: 16 marca (sobota)

Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa, Węgierski Instytut Kultury – Varsói Magyar Kulturális Intézet oraz Kino Centrum zapraszają na Dzień węgiersko-polski w Kinie Centrum!

Wstęp wolny!

Punktem wyjścia wydarzenia są dwie rocznice: Święto Narodowe Węgier (15 marca – rocznica Rewolucji i Walki o Wolność Węgier 1848-1849) oraz Dzień Jagielloński (6 marca – Rocznica Aktu Inkorporacyjnego Prus Królewskich do Polski wydanego przez Kazimierza Jagiellońskiego)

Program:

13.30 – rozpoczęcie miniturnieju gry planszowej ZNAJZNAK – uczniowie X LO i LJ (czytelnia CSW)
14.30 – zwiedzanie wystawy na temat „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnára
15.00 – rozpoczęcie uroczystości w sali kinowej CSW
wystąpienie i powitanie Prezydenta Torunia
wystąpienie i powitanie Rektora KJ
wystąpienie Ákosa Engelmayera, Ambasadora Węgier w Polsce, 1990–1995
i dr. Jánosa Tischlera, dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie pt. „1848 i 1956 – dwa punkty zwrotne w historii Węgier z udziałem Polaków”
16.00 – pokaz filmu „80 HUZARÓW”
18.15 – degustacja potraw węgierskich

O filmie:

80 HUZARÓW (1978, reż. Sándor Sára)
Film zrealizowany częściowo w Polsce i przy współudziale polskich aktorów, m.in. Grażyny Szapołowskiej.
Rok 1848. Przez Europę przetacza się Wiosna Ludów. Również na terenie Austro-Węgier wybucha rewolucja. O walkach w ojczyźnie dowiadują się węgierscy huzarzy, wchodzący w skład austriackiego regimentu, stacjonującego w polskim mieście. Jeden z nich, Andras Korsos, dezerteruje. Wkrótce zostaje schwytany. Karą za jego czyn ma być chłosta na głównym placu miasta, wymierzona przez zmuszonych do tego rodaków i zarazem towarzyszy broni. Urągający ludzkiej godności incydent wykorzystują Polacy, którzy domagają się wycofania regimentu, by żołnierze mogli powrócić do rodzinnych krajów. Austriacki generał wysyła przeciw demonstrantom grupę swoich podkomendnych, by zaprowadzili porządek, a prowodyrów zajść wsadzili do więzienia. Huzarzy dostają nawet rozkaz strzelania do zbuntowanej ludności, lecz podbudowani dobrymi wieściami z ojczyzny, ignorują go. Gdy za karę cała kompania ma być skierowana do Pragi, wszyscy postanawiają zdezerterować i wracać na Węgry. Cena, którą przyjdzie im za to zapłacić, będzie bardzo wysoka.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń