MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Edukacja w maju!

Spacery tematyczne

Opublikowano: 27 kwietnia 2018 Views: 1764 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Dni Filozofii 2018 / wydarzenia w Kinie Centrum!

Kiedy: 16, 18 maja 2018 r.

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW oraz Instytut Filozofii UMK zapraszają na wyjątkowe wydarzenia w ramach Dni Filozofii 2018 (pełny program: klik)!

Środa, 16 maja

godz. 17.30
Filozofia a planetarny kryzys środowiskowy
dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK
Wykład dyskusyjny z pokazem fragmentów filmu:
Czy czeka nas  koniec? Before the Flood (reż. F. Stevens, narrator L. DiCaprio, 2016).
W rozmowie poszukamy odpowiedzi na następujące pytania: dlaczego zmiana klimatyczna określana jest jako największe wyzwanie egzystencjalne XXI stulecia? Jakie są filozoficzne konsekwencje wymierania gatunków i kryzysu środowiskowego, z którym mamy do czynienia? Czy rzeczywiście tkwimy w marazmie, jeśli chodzi o ochronę przyrody? Jaka jest przyszłość cywilizacji w obliczu degradacji systemów planetarnych?

godz. 19.00
Film, fantastyka, filozofia
dr hab. Krzysztof Abriszewski
Wykład otwarty
Filozofię z fantastyką łączą wysiłki, żeby wyobrażać sobie to, co niecodzienne, nieznane, trudne do pomyślenia, ale także próby, by wyobrazić sobie wszystko to, co znane i co nas otacza w inny, zaskakujący, świeży sposób. Choć obie zasadniczo posługują się innymi środkami – filozofia abstrakcyjnymi pojęciami, zaś fantastyka snuciem opowieści (choć nie zawsze ta różnica jest taka klarowna), to zaskakująco lub nie, całkiem często spotykają się w podobnym miejscu. Film pozostaje nadto specyficznym medium, które zarówno snuciu fantastycznych historii, jak i abstrakcyjnym dociekaniom narzuca własne warunki.
W toku spotkania „Film, fantastyka, filozofia” zaprezentujemy przykłady tego co filozofia może wyczytywać z filmów fantastycznych i fantastyki w ogóle.

godz. 20.00
Pokaz filmu Blade Runner 2049
reż. Denis Villeneuve (163 min)

Uwaga! Ze względu na premierę odrestaurowanej wersji „2001: Odysei kosmicznej” na właśnie rozpoczętym festiwalu w Cannes wszelkie pokazy oryginalnej wersji zostały wstrzymane do odwołania. W związku z tym proponujemy Państwu specjalny pokaz filmu BLADE RUNNER 2049.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Zwiastun:

Kiedy w 1982 r. „Łowca androidów” Ridleya Scotta trafił do kin, świat oszalał na punkcie śmiałej wizji przyszłości, a film szybko stał się jednym z najważniejszych obrazów science fiction w historii kinematografii.

Za reżyserię sequela filmu odpowiada Denis Villeneuve („Sicario”, „Labirynt”, „Enemy”). W rolach głównych zobaczymy Ryana Goslinga i Harrisona Forda, który ponownie wciela się w postać Ricka Deckarda. Akcja filmu dzieje się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach przedstawionych w 1982 roku. Scenariusz autorstwa Hamptona Fenchera i Michaela Greena powstał w oparciu o oryginalny koncept Ridleya Scotta i Fenchera.

Film nominowany do Oscara w pięciu kategoriach, ostatecznie nagrodzony statuetkami za zdjęcia i efekty specjalne.

Piątek, 18 maja

Blok: Filozofia i kultura popularna – warsztaty

godz. 10.00 – Filozofia w grach wideo 
mgr Paweł Gąska
Ze względu na niezrozumienie ich specyfiki gry wideo i fantastyka często spotykają się ze zjadliwą krytyką i lekceważeniem. Proponujemy pomyśleć o nich w nowy, inny sposób. Pokażemy, że fantastyka jest alternatywną drogą rozważania problemów egzystencjalnych, zaś gry wideo są iście filozoficzną czynnością dociekania, o ile gra się świadomie i dokonuje refleksji nad swoimi działaniami.

godz. 12.00 – Filozofia filmów o superbohaterach 
dr hab. Krzysztof Abriszewski
Wbrew utartym stereotypom, filozofia pozwala analizować współczesną kulturę popularną. Może na przykład pomóc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre filmy o superbohaterach są bardziej udane niż inne. W toku spotkania przedstawione zostanie, w jaki sposób można tego rodzaju opowieści analizować.

godz. 14.00 – Postpamięć
mgr Justyna Nowak
Czy możemy zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach historycznych? Drugie życie imperiów/imperializmu  w popkulturze pokazuje, że nie. Analiza zjawiska pamięci postkolonialnej na podstawie Czasu mroku i w Objęciach węża.

 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń