MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wyprawa w głąb sztuki

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 w Kinie Centrum w Toruniu!

Opublikowano: 14 stycznia 2022 Views: 1132 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

7 x JARMUSCH – przegląd filmów Jima Jarmuscha

Kino Centrum oraz Gutek Film zapraszają na przegląd filmów Jima Jarmuscha 7 x JARMUSCH

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.

To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich Nieustających wakacji i przełomowego w karierze reżysera Inaczej niż w raju – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z Poza prawem, jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie Mystery Train. Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w Nocy na ziemi, jak i całe pokolenie Kawy i papierosów. Wreszcie William Blake, tytułowy Truposz, to synonim artysty osobnego.

Program:

Piątek 21.01
godz. 20.30 – Nieustające wakacje (1980), 75 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Sobota 22.01
godz. 16.00 – Inaczej niż w raju (1984), 89 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

godz. 18.00 – Z ORGANKIEM O FILMACH: Poza prawem (1986), 107 min. Po seansie spotkanie z Tomaszem Organkiem i rozmowa o twórczości Jima Jarmuscha.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Niedziela 23.01
godz. 20.00 – Mystery Train (1989), 110 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Wtorek 25.01
godz. 19.45 – Noc na ziemi (1991), 129 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Środa 26.01
godz. 19.45 – Truposz (1995), 121 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Czwartek 27.01
godz. 20.00 – Kawa i papierosy (2003), 96 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Bilety na poszczególne filmy w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

O filmach:

NIEUSTAJĄCE WAKACJE (1980)
Nowy Jork. Allie, turysta na nieustających wakacjach, spotyka szaleńców, maniaków i outsiderów, z którymi prowadzi krótkie rozmowy i załatwia interesy. Przyczynami jego miejskich podróży są bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności. Debiut Jarmuscha to portret pokolenia postpunka.

INACZEJ NIŻ W RAJU (1984)
Film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva, jej kuzyn Willie i jego przyjaciel Eddie. Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później – z braku lepszych zajęć – Willie i Eddie podążają jej śladem. Cała trójka wyrusza na Florydę, gdzie sprawy przybierają kiepski obrót.

POZA PRAWEM (1986)
Kultowa czarna komedia Jarmuscha, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. Trzech skazanych w więzieniu w Nowym Orleanie obmyśla plan ucieczki. W rolach głównych Tom Waits, John Lurie i Roberto Benigni.

MYSTERY TRAIN (1989)
W hotelu Arkada w Memphis, rodzinnym mieście Elvisa Presleya, zatrzymują się bohaterowie opowieści Mystery Train – dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli; Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału.

NOC NA ZIEMI (1991)
Miejska odyseja przez pięć miast (Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Rzym i Helsinki). Taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia.

TRUPOSZ (1995)
Psychodeliczny western, w którym młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt (Gary Farmer), przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie.

KAWA I PAPIEROSY (2003)
11 etiud przy stolikach z kawą i papierosami. W swoich – często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę, m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presleyu, czy latach 20. w Paryżu.

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń