MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

rozmowy o kinie

Porozmawiajmy o kinie czyli listopadowe spotkanie dla seniorów…

Zdjęcie pracy wykonanej w trakcie warsztatów

WYPRAWA W GŁĄB SZTUKI – warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie...

plakat 13. edycji MFF Tofifest

Opublikowano: 4 października 2015 Views: 4089 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

18 – 25 października 2015

Jimi Hendrix nieprzypadkowo widnieje na plakacie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Jest on jednym z artystów umieszczanych w mitycznym „Klubie 27”, który będzie tematem głównego pasma Tofifest — Zjawisk. W jego ramach zobaczymy filmy zainspirowane życiem artystów z „Klubu 27”, wyreżyserowane przez Olivera Stone’a, Gusa van Santa i Asifa Kapadię.

Pasmo Zjawiska co roku jest główną osią tematyczną Tofifest. Festiwal wielokrotnie pochylał się nad przywracaniem do łask zapomnianych, niechcianych czy wyklętych zjawisk filmowych. Tym razem wychodzi poza przyzwyczajenia widza, potwierdzając miano „festiwalu niepokornego”, który nie boi się zaskakiwać i tworzyć przestrzeni do szeroko pojętej dyskusji.

Termin „Klub 27” pojawił się w roku 1994 po nagłej śmierci lidera Nirwany Curta Cobaina, ale korzeni tej teorii spiskowej należy szukać w latach 60. i 70. XX wieku. Wśród muzyków zmarłych w wieku 27 lat znalazły się bowiem takie gwiazdy tamtych lat, jak Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison z The Doors, Brian Jones z Rolling Stones, Alan Wilson z Canned Heat czy Ron „Pigpen” McKernan, założyciel Grateful Dead. Jako 27-latek zmarł też znakomity malarz Jean-Michel Basquiat i aktor Jonathan Brandis. Niektórzy włączają do tego grona Heatha Ledgera i Amy Winehouse, stwarzając w ten sposób wrażenie, że klub wciąż funkcjonuje, a nie był jednorazowym zjawiskiem.

MFF Tofifest jest obecnie jedną z najciekawszych i największych imprez filmowych w Polsce. Wśród gości Tofi znaleźli się już słynna Geraldine Chaplin, sześciokrotnie nominowany do Oscara Jim Sheridan, zdobywca Nagrody Akademii Jiri Menzel, trzykrotnie nominowana Agnieszka Holland, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale Julia Jentsch i pięciokrotny zdobywca Złotych Lwów Bogusław Linda, a także Emanuelle Seigner, Shirin Neshat, Dagur Kari, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Borys Szyc i wielu innych.

Tofifest zaprezentuje także cztery konkursy, w których rozdane zostaną Złote Anioły. W konkursie głównym ON AIR dominują debiuty, bo właśnie świeże, ostre spojrzenie startujących do wielkiej kariery reżyserów przynosi najlepsze analizy stanu ludzkości drugiej dekady XXI wieku. W pozostałych konkursach pokazywane są: SHORTCUT – krótkie metraże, FROM POLAND – nowe kino polskie i LOKALIZACJE – najlepsze filmy stworzone w regionie rodzinnym Tofifestu, na Kujawach i Pomorzu.

Podczas 13. edycji Festiwalu Tofifest 2015 zobaczymy też przeglądy kinematografii narodowych, pasma honorujące nieoczywistych Mistrzów Kina, często niesłusznie zapominanych. Lubianym przez widzów pasmem jest FORUM, dzięki któremu mogą odrobić zaległości, oglądają kilkadziesiąt najlepszych filmów artystycznych mijającego sezonu.

 

Program Festiwalu można pobrać poniżej!

Program TOFIFEST do pobrania (pdf, 214.3 KiB)

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń