MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kadr z filmu Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele

Kino Dzieci

Kadr z filmu Grażyny Banaszkiewicz

Pokazy specjalne filmów Grażyny Banaszkiewicz

Opublikowano: 3 października 2014 Views: 1533 Kino Centrum, Wydarzenia

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

18 – 26 października, sobota – niedziela

Kino Nordic Noir, nowa fala z Ukrainy, cztery konkursy i kilkanaście innych pasm filmowo-muzycznych. 18 października 2014 rozpoczyna się 12. Już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Zwany „niepokornym festiwalem” Tofifest od lat promuje dobre, szukające prawdy o współczesnym człowieku kino.

Nurtem wiodącym , mającym swoje odbicie w identyfikacji wizualnej tej edycji, jest Nordic Noir. Tofifest jako pierwszy w kraju podejmuje się próby opisania zjawiska, jakim jest niewątpliwie kino opierające się na skandynawskich kryminałach, święcących literackie triumfy na całym świecie. Dlatego na plakatach znalazła się szwedzka aktorka Noomi Rapace, wcielająca się w rolę Lisbeth Salander, najsłynniejszej postaci skandynawskiego kryminału.

MFF Tofifest jest obecnie jedną z najciekawszych i największych imprez filmowych w Polsce. Wśród gości Tofi znaleźli się już słynna Geraldine Chaplin, sześciokrotnie nominowany do Oscara Jim Sheridan, zdobywca Nagrody Akademii Jiri Menzel, trzykrotnie nominowana Agnieszka Holland, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale Julia Jentsch i pięciokrotny zdobywca Złotych Lwów Bogusław Linda, a także Emanuelle Seigner, Shirin Neshat, Julia Jentsch, Dagur Kari, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Borys Szyc i wielu innych.

Tofifest zaprezentuje także cztery konkursy w których rozdane zostaną Złote Anioły. W konkursie głównym ON AIR dominują debiuty, bo właśnie świeże, ostre spojrzenie startujących do wielkiej kariery reżyserów przynosi najlepsze analizy stanu ludzkości drugiej dekady XXI wieku. W pozostałych konkursach pokazywane są: SHORTCUT – krótkie metraże, FROM POLAND – nowe kino polskie i LOKALIZACJE – najlepsze filmy stworzone w regionie rodzinnym Tofifestu, na Kujawach i Pomorzu.

Podczas Tofifest’2014 zobaczymy też przeglądy kinematografii narodowych, pasma honorujące nieoczywistych Mistrzów Kina, często niesłusznie zapominanych. Lubianym przez widzów pasmem jest FORUM, dzięki któremu mogą odrobić zaległości, oglądają kilkadziesiąt najlepszych filmów artystycznych mijającego sezonu.

Od tego roku Tofifest działa wspólnie z festiwalem muzycznym AUDIOWIZJE. Audiowizje Tofifest to unikatowe innowacyjne pasmo, stawiające na związki obrazu i dźwięku. „Zobacz dźwięk, usłysz obraz” to jego motto. W ramach pasma odbędzie się kilkanaście koncertów, grup reprezentujących różnorodne wcielenia muzycznej elektroniki.

Zarówno na Audiowizjach jak i na Tofifest odbędą się pasma warsztatowe. Najfajniejsze warsztaty filmowe dla dzieci – FILMOGRANIE, to już tofifestowa tradycja. Muzyka do nakręcenia, czyli warsztaty teledyskowe to nowość.

Przez cały festiwal można też spotykać się z ludźmi kina i sceny, brać udział w otwartych (wstęp na dyskusje jest wolny, nie wymagamy posiadania biletu/karnetu) spotkaniach autorskich i debatach.

Bilety:

12 zł- ulgowy (bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, doktorantom, posiadaczom Karty Absolwenta UMK oraz emerytom i rencistom)
14 zł – normalny

Karnety:

120 zł — ulgowy (karnety ulgowe przysługują uczniom, studentom,
doktorantom, posiadaczom Karty Absolwenta UMK, emerytom i rencistom),
150 zł — normalny

Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse oraz karnetów rusza 18 października.

Przedsprzedaż karnetów online w promocyjnej cenie (80/100 zł) od 1 października!
Szczegóły: www.tofifest.pl

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń