MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Warsztaty z książką – warsztaty dla dzieci

Kontakt do CSW

Opublikowano: 12 marca 2020 Views: 5077 Dla dzieci i rodzin, Działania Online, Edukacja, Strona główna

Zadania do działania! – karty edukacyjne

Zdajemy sobie sprawę z tego, że „zdalny” kontakt ze sztuką nie zastąpi tego prawdziwego… ale nikt nie zabroni nam próbować!

Specjalnie do wystawy najlepszych dyplomów artystycznych UMK przygotowaliśmy kilka ZADAŃ DO DZIAŁANIA dla najmłodszych odbiorców sztuki współczesnej. Co najważniejsze! Możecie wykonać je samodzielnie w domu, dzięki specjalnym kartom opracowanym przez Dział Edukacji CSW oraz krótkiej instrukcji dla rodziców / opiekunów.

Karty nadają się do druku oraz otwarcia w nawet najprostszych programach graficznych na komputerach i tabletach.

 

 

Przyjrzyjmy się wspólnie karcie pierwszej – tej z wielkim labiryntem. Czy coś Wam przypomina? Pomyślmy razem, w jakich miejscach możemy znaleźć podobne symbole? Tak, na przykład na plakatach! Są to specjalne kody, które po zeskanowaniu prowadzą nas do stron internetowych, filmów lub gier. To właśnie nimi Zofia Czerkiewicz inspirowała się w swojej pracy dyplomowej pt. Społeczeństwo cyfrowe.
W naszym kodzie także coś ukryliśmy. Czy jesteście w stanie zobaczyć co to jest? Podpowiemy Wam, że przedmiot ten jest związany z kolejną pracą – chyba widzicie już jaką?

 

 

Młoda artystka zdecydowała się tutaj na przedstawienie nam swojego rodzinnego domu w formie sekretarzyka. Jak jednak widzicie, nie jest to typowe biurko, przy którym odrabiacie lekcje, prawda? Ten obiekt składa się z samych szuflad! Marta Sochacka umieściła w nich różne elementy ze swojego starego domu – znajdziemy tam fragment dywanu, ziemię z podwórka, czy nawet kawałek ogrodzenia!

Zastanówcie się teraz, jakie obiekty Wam kojarzą się z domem. Co moglibyście umieścić w swoich szufladach? Kawałek tapety, którą macie w pokoju? Guzik, który urwał się z ulubionego pluszowego misia? Wklejcie, odrysujcie, narysujcie wszystkie rzeczy, jakie tylko przyjdą Wam do głowy. Z pewnością nie zabraknie Wam skrytek.

 

Czy wiecie, czym zajmuje się konserwator dzieł sztuki? Mówiąc najprościej – to taka osoba, która „naprawia” uszkodzone artystyczne obiekty, np. na naszej karcie brakuje aż połowy ornamentu! Spójrzcie, jak drzwi szafki z XIX wieku zakonserwowała Ewa Porzyć. Wielu z Was z pewnością pomyślałoby, że to całkiem nowy mebel, prawda? Aż trudno uwierzyć, że powstał ponad 100 lat temu. Zainspirujcie się, weźcie do rąk ołówki, kredki lub rysiki i spróbujcie pomóc uratować nasz obiekt!

Uf, to była ciężka, ale bardzo przyjemna praca – prawda?

 

Na sam koniec proponujemy Wam krótki pokaz filmowy:

(https://www.facebook.com/csw.torun/videos/142044547125928/)

Wyobraźcie sobie, że wszystkie elementy tej animacji – wnętrza, lalki, dekoracje – Olga Grybowicz wykonała ręcznie całkiem sama!

Może czas spędzony teraz w domu, także dla Was stanie się pretekstem do stworzenia własnego teatrzyku lalkowego, obiektów, a może – niczym prawdziwi konserwatorzy – pomożecie rodzicom – przynajmniej w domowych naprawach?

Zadania Do Dzialania (png, 30.3 KiB)

KP DYPLOM2019 (jpg, 233.9 KiB)

A3 Dyplom Popr (jpg, 99.5 KiB)

KP3 DYPLOM2019 Pół (jpg, 724.5 KiB)

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń