MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie promujące spotkanie

SENIORZY W AKCJI – KADRY Z SZAFY – spotkanie...

logo Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Festiwal Nauki i Sztuki 2014 w CSW

"Please Call Stella!", widok wystawy, fot. Natalia Miedziak

Opublikowano: 7 lutego 2014 Views: 1912 Locis, Wydarzenia dla dorosłych

Sympozjum wokół programu LOCIS i finisaż wystawy ‚PLEASE CALL STELLA!’

/ Sympozjum wokół programu LOCIS i finisaż wystawy PLEASE CALL STELLA!

21 lutego 2014, piątek

Z okazji finisażu wystawy Please Call Stella!, toruńskie CSW organizuje jednodniowe sympozjum z udziałem artystów zaangażowanych w jej powstanie, w tym Jonasa Nobla, Mai Hammarén (Szwecja), Cathala Roche (Irlandia), Arka Pasożyta, Patrycji Orzechowskiej (Polska), a także z udziałem kuratorów – Dobrili Denegri, Krzysztofa Gutfrańskiego, Marty Kołacz i Piotra Lisowskiego.

Please Call Stella! to wystawa będąca rezultatem sesji warsztatów i spotkań w ramach projektu LOCIS, realizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu we współpracy z Wydziałem Sztuki przy Radzie Hrabstwa Leitrim oraz Botkyrka Konsthall w Sztokholmie. LOCIS to projekt, w ramach którego chcemy dzielić się wiedzą oraz stworzyć młodym artystom warunki do współpracy niezależnie od miejsca zamieszkania, a także umożliwić im nawiązywanie twórczych kontaktów oraz dialogu z uznanymi na świecie artystami/architektami, którzy również biorą udział w projekcie. Oprócz grupy pracującej w Toruniu, w pierwszą edycję projektu LOCIS zaangażowani są także Dominic Stevens, Elaine Reynolds (Irlandia), Ewa Axelrad (Polska), Mattias Åkeson, Jorun Kugelberg (Szwecja), pracujący w Botkyrka Konsthall w Sztokholmie, oraz grupa ulokowana w irlandzkim Hrabstwie Leitrim, złożona z Jarosława Kozakiewicza, Natalii Wiśniewskiej (Polska), Ulriki Larsson (Szwecja), Niall’a Walsha, Kathy O’Leary (Irlandia).

 

/ PROGRAM SYMPOZJUM:

11.00 – 17.30 – Sympozjum (wszystkie wystąpienia w języku angielskim)

11.00 Powitanie i wstęp – Dobrila Denegri, kuratorka programowa CSW w Toruniu

11.15 PRZEprojekt, czyli działania na głowę. Integracja poprzez sztukę – CSW i inicjatywy dla młodych artystów. Marta Kołacz

11.45 przerwa

12.00 LOCIS 1 @ Torun – prezentacje artystów: Jonas Nobel, Maja Hammarén (SE), Cathal Roche (IRL), Arek Pasożyt, Patrycja Orzechowska (PL)

13.00 przerwa

14.00 Zwiedzanie wystawy “Please Call Stella!” i dyskusja z artystami: Jonas Nobel, Maja Hammarén (SE), Cathal Roche (IRL), Arek Pasożyt, Patrycja Orzechowska (PL):

14.30 Ćwiczenia stylu, Krzysztof Gutfranski

15.00 Sztuka i samoorganizacja. Subiektywny przewodnik po sztuce współczesnej w Toruniu. Piotr Lisowski

15.30 przerwa

16.00 Prezentacja artysty: Seamus Nolan

17.00 Zapowiedź kolejnej edycji LOCIS w 2014, komentarze i zakończenie

18.00 – wykład (w języku angielskim): Co robię i jak mi się to udało – Jonas Nobel, artysta oraz członek kolektywu projektowo-architektonicznego Uglycute

Jonas Nobel (ur. 1970) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Umeå, a obecnie mieszka i pracuje w Sztokholmie. Jego interdyscyplinarna działalność łączy w sobie elementy sztuki i projektowania, czemu dał wyraz zostając jednym z członków założycieli Uglycute. Uglycute to sztokholmskie biuro projektowe i architektoniczne założone w 1999 roku przez Andreasa Nobla, projektanta wnętrz, Fredrika Stenberga, architekta oraz Markusa Degermana i Jonasa Nobla, artystów. Celem działalności zespołu Uglycute jest poszerzenie pojęcia projektowania dzięki wprowadzaniu do niego elementów innych dziedzin oraz próba analizy jego wpływu na społeczeństwo, nie tylko poprzez praktykę, ale również publikowanie tekstów, nauczanie i organizowanie warsztatów.

Więcej informacji: www.uglycute.com

Uglycute jest znane z nieortodoksyjnego podejścia do architektury, wystroju wnętrz, projektowania przestrzeni wystawinniczych czy projektowania mebli – ale jest to tylko mała część ich wszechstronnej praktyki, która obejmuje również działania edukacyjne I inne interaktywne formy współpracy z różnymi grupami społecznymi. Kurator i krytyk designu, Sinziana Ravini, tak błyskotliwie opisuje ich wyjątkowo twórczy modus operandi, który rozwinęli na przestrzeni ostatniej dekady: Trafić do „wszechświata projektów” Uglycute to jak dostać się na poligon doświadczalny obych, którzy przybyli na Ziemię, aby zaradzić problemom ludzkości. Oczywiście nic z tego nie wyszło i obych już dawno z nami nie ma, ale pozostały ich przedziwne i pełne zmysłowości, humanistyczne w wyrazie przedmioty, czasowe mikroutopie na potrzeby doraźne. Co właściwie wywołuje tu wrażenie obcości? Uglycute kształtują przestrzeń wolną od wszelkich zaawansowanych technicznie rozwiązań. Paradoksalnie to właśnie ślad ludzkiej ręki, toporne wykonanie nadaje tym rzeczom osobliwy wygląd. Dalej od industrialnego charakteru funkcjonalnych form Bauhausu czy też luksusowego wzornictwa osiemdziesiątego wieku odejść się nie da. Mamy tu raczej do czynienia z kładką łączącą filozofię Arts & Crafts z plemienną estetyką Grupy Memphis.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki  finansowaniu z funduszu programu unijnego Kultura 2000.

Instytucje partnerskie:

SZWECJA: Residence Botkyrka to program rezydencji dla artystów, kuratorów i architektów aktywnych na scenie międzynarodowej, zainteresowanych działaniem związanym z konkretnym miejscem. W ramach programu rozwijane są nowe formy sztuki w przestrzeni publicznej, a także wspierane projekty, które wymagają dłuższego pobytu w określonej lokalizacji. Residence Botkyrka pragnie stworzyć warunki sprzyjające wolności artystycznej oraz promowaniu zaangażowania społeczności lokalnej. Program Residence Botkyrka prowadzony jest przez Botkyrka Konsthall w Botkyrka – części Wielkiego Sztokholmu, a zarazem jednej ze szweckich gmin najbardziej zróżnicowanych pod względem pochodzenia społeczności – jej mieszkańcy pochodzą z ponad osiemdziesięciu różnych krajów i mówią ponad stoma językami. Botkyrka Konsthall zajmuje się kwestiami współtworzenia oraz tym, w jaki sposób interakcje między ludźmi mogą promować sprawiedliwość i zmianę społeczną. Niektóre zagadnienia i tematy pojawiają się wielokrotnie, na przykład zmiany klimatyczne, globalizacja czy też społeczna rola muzyki. Więcej informacji:botkyrkakonsthall.se

 

IRLANDIA: Wydział Sztuki Rady Hrabstwa Leitrim zajmuje się promocją sztuki i artystów w hrabstwie Leitrim w pólnocno-zachodniej Irlandii. Prowadzi i koordynuje programy zachęcające osoby indywidualne oraz społeczności do uczestnictwa w działaniach artystycznych, a także zapewnia możliwości rozwoju zawodowego poszczególnym artystom. W ramach pierwszej edycji programu LOCIS Wydział Sztuki podejmie współpracę z Ośrodkiem Rzeźby Leitrim znajdującym się w Manorhamilton w hrabstwie Leitrim. Ośrodek Rzeźby Leitrim wspiera projekty badawcze oraz eksperymentalne w zakresie produkcji oraz prezentacji interesujących i nowatorskich prac, a także nabywania tradycyjnych i współczesnych umiejętności i wiedzy. W programie instytucji znaleźć można wystawy, rezydencje artystyczne, warsztaty, szkolenia, projekty badawcze, zajęcia prowadzone przez ekspertów, wykłady, sympozja oraz inne projekty poświęcone okolicy i alternatywnym, przyjaznym środowisku praktykom artystycznym z wykorzystaniem translokalnej współpracy sieciowej. Więcej informacji: www.leitrimsculpturecentre.ie

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń