MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Logotyp działań z cyklu "Seniorzy w akcji"

Seniorzy w akcji: KADRY Z SZAFY!

fot. Krzysztof Pacholak

DZIEŃ NA PLUS: wykłady dla dorosłych w listopadzie

Eksperymenty z exlibrisem

Opublikowano: 1 listopada 2013 Views: 1928 Edukacja, Wydarzenia dla dzieci i rodzin

Warsztaty EXPERYMENTY Z EXLIBRISEM

sobota, 9 listopada 2013, godz. 11.00 – 13.00 Czytelnia

Warsztaty w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki, towarzyszące wystawie EX DIGITALIS – Krzysztofa Marka Bąka, Zygmunta Aszkowskiego i Marka Głowackiego.

Podczas warsztatów poznamy pojęcie EXLIBRISU, w dodatku w dwóch odsłonach!

W pierwszej- dowiemy się co to jest: matryca, odbitka graficzna, linoryt. Stworzymy projekt własnego ex librisu, wykonamy jego matrycę i odbitki w różnych kolorach. Użyjemy tradycyjnych materiałów i narzędzi ,którymi posługują się artyści- graficy. Dłuta, wałki i …łyżki!

W drugiej odsłonie stworzymy współczesną wersję ex librisu w formie druku cyfrowego. Punktem wyjścia naszych działań będzie collage o nas samych.

Powstaną więc dwie prace – każda w innym charakterze. Pozostanie nam jedynie dylemat , które z nich ozdobią nasze ulubione książki?

Ex libris to znak graficzny – odbitka, wykonana w jednej z technik graficznych (np. linoryt, litografia, akwaforta, druk cyfrowy) z wkomponowanym znakiem identyfikacyjnym (np. inicjały, pseudonim), umieszczona na wewnętrznej stronie okładki książki i będąca znakiem właściciela. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest również jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.

Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, również odbitka wykonana tą techniką. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Rysunek wycina się różnej grubości dłutami, następnie pokrywa się farbą nie wycięte, wypukłe partie matrycy, a później wykonuje się odbitkę za pomocą prasy drukarskiej, kostki introligatorskiej lub… łyżki. Dzięki miękkości materiału cięcia dają niezwykle różnorodne efekty plastyczne – od szerokich płaszczyzn, poprzez różnej grubości elementy linearne aż po ażurowe subtelności. Dlatego też technika ta chętnie wykorzystywana jest przez artystów zajmujących się ex librisem.

Warsztaty prowadzą: Dominika Lewandowicz i Dorota Sobolewska
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Dzieci (od 9 lat) wraz z opiekunami.
Zapisy pod adresem e-mail: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel. 56 610 97 16

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń