MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wyprawa w głąb sztuki – LABORATORIUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Wystaw się w CSW! – odbiór fotografii

2018-03-09 - 2018-05-20 Views: 5355 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / Łukasz Patelczyk. Migotanie

Kiedy: 09.03–20.05.2018 r.

Otwarcie: 9 marca 2018 r., godz. 19.00

Kurator: Mateusz Kozieradzki
Koordynatorka: Renata Sargalska

 

Łukasz Patelczyk. Migotanie

Tytułowe MIGOTANIE posiada wiele znaczeń. Używane jest między innymi w kontekście zjawisk optycznych, złudzeń wywoływanych przez załamujące się światło. W bezchmurną noc możemy obserwować migoczące gwiazdy, ale pulsuje również nierówne światło żarówki, promienie słoneczne skrzą się na powierzchni wody, a wszelkie migotanie, lśnienie, połyskiwanie zdarza się w sytuacji, gdy światło spotyka na swojej drodze jakąś granicę czy przeszkodę.

Prezentowane w ramach wystawy w CSW Znaki Czasu w Toruniu obrazy Łukasza Patelczyka powstały w latach 2011–2018. Najprościej można by je opisać jako połączenie malarstwa przedstawiającego i abstrakcyjnego. Artysta rozpoczyna pracę od namalowania realistycznego, syntetycznego i oszczędnego w wyrazie pejzażu – przedstawienia gór czy morza. W kolejnym etapie wprowadza do obrazu formy abstrakcyjne, takie jak linie, plamy czy punkty, które poprzez swoje wyizolowanie od reszty kompozycji wprowadzają niepokój i atmosferę tajemnicy. Pejzaż zostaje odrealniony i charakter prac ulega zmianie. Widza może zastanawiać, co właściwie zostało zakryte i jaki cel miał taki kamuflaż?

Motyw zasłaniania części przedstawienia jest wykorzystywany w sztuce od dawna – zakrywanie świętych wizerunków miało chronić je przed wzrokiem grzeszników. Czasami zaś to widz był w ten sposób broniony przed negatywnym działaniem obiektów, przedstawienia poddawano także cenzurze, bądź wręcz wymazywano niewygodne dla władzy fragmenty. W sztuce współczesnej zabieg ten nadal intryguje artystów, choć motywy jego zastosowania są zupełnie inne, jak choćby w sztuce Patelczyka.

Geometryczne figury rozbijające realistyczny krajobraz na obrazach artysty stają się rodzajem pasożyta, który zagarnia dla siebie miejsce i uwagę widza. Przedstawiony pejzaż zamienia się w puzzle, na podstawie których odbiorca może sobie jedynie wyobrażać, jak wszystko wyglądało na początku. Nieustanne wizualne zmaganie się płaskich płaszczyzn abstrakcyjnych z trójwymiarowym drugim planem staje się tytułowym „migotaniem” – pojawianiem się i znikaniem.

 

Artysta 

Łukasz Patelczyk – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Urodził się w 1986 roku. Dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz w pracowni prof. Witosława Czerwonki. Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 – otrzymał nagrodę specjalną i stypendium w Walencji, oraz nagrody prasowej redakcji Notesu Na 6 Tygodni w ramach Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015.
Jest także finalistą takich konkursów jak: 11. Konkurs Gepperta (2013), Promocje (2012), Świeża Krew (2011), Perfekcjoniści – Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe (2013). W 2016 roku uzyskał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

 

  • Czarny pejzaż - czarne niebo, 200 x 300 cm, olej na płótnie, 2018
  • Cornwall, 150 x 130 cm, olej na płótnie, 2015
  • Brama, 100 x 100 cm, olej na płótnie, 2015
  • H. Rousseau i Tajemnicza Malarka, 140 x 110 cm, olej na płótnie, 2017
  • Jungle, 130 x 89 cm, olej na płótnie, 2016

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń