MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wykrój I, II, III, IV

Kamera-Start V

2018-08-31 - 2018-10-14 Views: 4102 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / Dzieciństwo

Kiedy: 31.08–14.10.2018

Wernisaż wystawy: 31 sierpnia (piątek), godz. 19.00
Oprowadzanie przez kuratora: 1 września (sobota), godz. 12.00

Artyści: Irina Botea Bucan, Fu Yuzhu, Youkine Lefèvre, Betsy Schneider, Anna Skladmann, Viktoria Sorochinski, Patrick Willocq 

Kurator: Radu Stern
Koordynatorka: Paulina Kuhn
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

 

Wybór współczesnych fotografii i wideo autorstwa grupy międzynarodowych artystów skupionych na temacie dzieciństwa. Wizerunki dzieci są pozornie urocze, gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, dostrzegamy w nich pewne osobliwe cechy, z których wyłania się niepokojący obraz przyszłości człowieka. Współczesne podejście do najmłodszego pokolenia przyniesie w przyszłości oczywiste konsekwencje moralne, społeczne i polityczne.

Nie ulega wątpliwości, że dzieciństwo jest najchętniej i najlepiej udokumentowanym etapem w życiu człowieka. Wizerunki dzieci uwiecznia się na zdjęciach o wiele częściej niż zachwycające zachody słońca, Canal Grande w Wenecji, Wieżę Eiffla w Paryżu czy Wielki Mur Chiński. W wyniku upowszechnienia się medium fotografii pod koniec XIX wieku pojawiła się olbrzymia liczba podobnych do siebie zdjęć potomstwa, tworzących coś, co można określić jako historię rodziny w obrazkach. Opowieść rozpoczynała się zazwyczaj tuż po narodzinach, obowiązkowym zdjęciem dziecka leżącego na brzuchu na białej, baraniej skórze, i trwała przez cały okres jego rozwoju, aż do dorosłości. Obecnie, ze względu na postęp technologiczny, ilustrowana historia życia rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami, jako że ultrasonografia umożliwia ujrzenie dziecka, kiedy jest ono jeszcze w łonie matki.

Tego typu zdjęcia, starannie układane w albumie i hołubione, wzbudzały zainteresowanie tylko w kręgu rodziny. Niemniej jednak, niemal od samego początku istnienia fotografii pojawiali się artyści, których ambicją było wyjście poza indywidualne doświadczenie i zgłębienie dzieciństwa jako takiego, co stanowiło o wiele większe przedsięwzięcie. Potraktowali oni  zjawisko nie jako biologiczną fazę rozwoju, ale przede wszystkim konstrukt społeczny. Współcześnie to podejście nadal inspiruje artystów. Wystawa prezentuje wybór aktualnych prac, które badają złożoność stanu dzieciństwa, stworzonych przez artystów z Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Rumunii i Stanów Zjednoczonych.

 

Radu Stern jest szwajcarskim historykiem sztuki i kuratorem. W latach 2004–2013 był dyrektorem edukacyjnym Musée de l’Elysée w Lozannie – jednego z najważniejszych muzeów na świecie specjalizujących się w fotografii.

 

 

*** Ceny biletów ***

Bilet normalny na wystawę „Dzieciństwo”: 8 zł
Bilet ulgowy na wystawę „Dzieciństwo”: 5 zł

Bilet normalny na wystawę „Dzieciństwo” i wszystkie pozostałe wystawy: 12 zł
Bilet ulgowy na wystawę „Dzieciństwo” i wszystkie pozostałe wystawy: 8 zł

Bilet rodzinny na wszystkie wystawy: 20 zł
(co najmniej 2 osoby dorosłe i 2 dzieci do lat 18)

Bilet na wszystkie wystawy w każdy czwartek: 1 zł

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń