MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plenerowy kurs historii sztuki: Rzeźba gotycka

Inauguracja Parku Rzeźby Współczesnej CSW

Opublikowano: 14 października 2021 Views: 984 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy w Kinie Centrum

Program:

22.10.2021 (piątek)
– 16.30 – ZESTAW ANIMACJI, ok. 60’
– 18.00 – ZIEMIA IWANA, reż. Andrij Łysecki, dokumentalny, Ukraina 2021, 86’
– 20.00 – U311 CZERKASY, reż. Tymur Jaszczenko, dramat wojenny, Ukraina, Polska 2019, 102’

23.10.2021 (sobota)
– 16.00 – Z ZAWIĄZANYMI OCZAMI, reż. Taras Dron, dramat, sportowy, Ukraina 2020, 105’
– 18.00 – ZŁE DROGI, reż. Natalia Worożbyt, dramat, Ukraina 2020, 105’
– 20.00 – NOSOROŻEC, reż. Ołeh Sencow, dramat, Ukraina, Polska, Niemcy 2021, 101’

24.10.2021 (niedziela)
– 15.30 – PRZYSTANEK ZIEMIA, reż. Kateryna Hornostaj, dramat, Ukraina 2021, 117’
– 18.00 – TEN DESZCZ NIGDY NIE USTANIE, reż. Alina Horłowa, dokumentalny, Ukraina 2020, 102’
– 20.00 – KLASYKA KINA: BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM, reż. Jurij Ilienko, dramat, ZSRR 1971, 99‘

„Bilety” na poszczególne filmy w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.
 

O filmach:

ZESTAW ANIMACJI (22.10.2021, godz. 16.30)
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/zestaw-animacji/szelcfs/

„Wojna, która zmieniła Rondo”
Olha Hawryłowa, Ukraina 2020
Animacja stworzona na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa pracowni Art Studio Agrafka. Rondo – przepiękne miasto w którym żyją bohaterzy. Ich świat – spokojny i szczęśliwy, ale niespodziewanie pojawia się Wojna. Nie ma ona serca i nie rozumie żadnego języka. Jedyne czego chce to zniszczyć Rondo i jego mieszkańców. Główni bohaterzy to szklany chłopczyk Danko i jego przyjaciele: papierowy ptaszek o imieniu Zirka i pies Fabian. Decydują się stanąć na czele walki. Wraz z mieszkańcami miasta wymyślają sposób jak pokonać zło, ponieważ światło ich serc jest silniejsze od jakiejkolwiek ciemności. Historia o Rondzie i Wojnie, to wymyślona rozmowa z dziećmi o wojnie, z wykorzystaniem wizualno–dynamicznego języka. Nie wywołuje traum, a pozwala zrozumieć co się dzieje i jak szukać konstruktywnego sposobu rozwiązania problemów.

„Temperatura błysków”
Ołena Riznyczenko, Ukraina 2020
Animacja krótkometrażowa o przemocy domowej. Okrutna „pandemia w pandemii”, czyli przemoc domowa, to problem, którego wiele z osób nie może do końca zrozumieć. Ale możemy pomóc ofiarom poprzez znalezienie zrozumienia w oczach innych ludzi, może nawet w sercach!

„Niepotrzebne Rzeczy”
Dmytro Lisenbrat
Ukraina 2020
Czy w niedalekiej przyszłości możliwe będzie, że robot będzie miał zwierzątko domowe? Czy może tym zwierzęciem stać się człowiek? Czy staną się przyjaciółmi i co z tego wyniknie? Miłość do ludzi nie zawsze ma szczęśliwe zakończenie.

„Już dawno chciałem latać”
Elina Pupina, Mykyta Żurawlow
Ukraina 2021
Wania rośnie w prawdziwej, kochającej się rodzinie. Ma wsparcie, opiekę i ciepło. Od najmniejszego marzył o locie w kosmos i w końcu pojawia się taka możliwość!

„Odpowiedzialny bohater”
Roman Łysenko
Ukraina 2021
Z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. Tragikomiczna opowieść o klasycznym ratunku superbohaterów, z nagłym zwrotem akcji i prawdziwymi konsekwencjami. Inspirowana nieco naiwnymi, ale czarującymi filmami o Supermanie lat 70–80.

„Dołączono most do miasta”
Kłym Kłymczuk
Ukraina 2021
Dawno temu dołączono do miasta niewielki most. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale most dobrze pamięta stare czasy i opowiada nam o nich.

„Tygrys wędruje obok”
Anastasija Faliłejewa
Ukraina 2021
Ponure myśli ogarniają Kacumi. Dziewczyna widzi niesamowite znaki, które pokazują, że jej życie jest w punkcie bez powrotu. Ośmiela się podjąć desperacki krok – popełnić
samobójstwo. W tym momencie pojawia się mistyczny Tygrys. Czy uda mu się uratować
Kacumi.

„Empatia”
Marija Saptowa
Ukraina 2020
Młody mężczyzna nosi na swojej głowie zrujnowany, ceglany budynek. Zmuszony jest żyć w społeczeństwie, gdzie posiadanie na swojej głowie ruin jest zabronione. Starannie chowa swój defekt z pomocą wysokiego kapelusza i jedyne pocieszenie znajduje u swojej ukochanej. Pewnego dnia, w wyniku strasznego zbiegu okoliczności jego sekret zostaje ujawniony, a ruinom, które były pieczołowicie chronione, grozi wyburzenie.

„CATnBAT– Ewolucja”
Saszko Danyłenko, Wałeryj Lifirenko
Ukraina 2021
Kot i Nietoperz to najlepsi przyjaciele. Każdego dnia oglądają telewizję i zainspirowani tym co widzą, chodzą robić głupoty. Każda opowieść o nich odsłania bolesną prawdę o ludzkiej naturze.

„Głęboka Woda”
Anna Dudok
Ukraina, 2020
Samotna, pulchna syrena uwielbia za pomocą magii podglądać ludzi przez wodociągi. Pewnego razu zakochuje się w mężczyźnie i upojona namiętnością pojawia się u niego w
mieszkaniu, by zaspokoić swoje niepohamowane żądze.

„Papier–mâché”
Anastasija Feliłejewa
Ukraina, 2021
Jak warstwy papieru–mâché wzmacniają kruchą formę, tak praca nad filmami, sama w sobie, formuje reżysera. Film dedykowany jest uważnemu nauczycielowi i lalkarzowi Ołehowi Pedanowi.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ZIEMIA IWANA (22.10.2021, godz. 18.00)
reż. Andrij Łysecki, dokumentalny, Ukraina 2021, 86’
Zwiastun: https://docuspace.org/eng/project/ivans–land

Iwan Prychodko jest jednym z ostatnich artystów ludowych na Ukrainie. Jest samoukiem, mieszka na wsi, a wszystko, co wychodzi spod jego pędzli, to sztuka naiwna i szczera. To jak Iwan postrzega świat i jego życie wewnętrzne są pełne piękna i radości. Pewnego dnia obrazy Iwana zostają zaproszone na wystawę do Arsenału Sztuki, głównego centrum
wystawienniczego kraju. Czy Iwan zamieni swoją małą wiejską chatkę na pełne przepychu życie w mieście, towarzystwo krytyków i agentów sztuki?
Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu podczas Docudays UA Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka. Polska premiera.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/ziemia-iwana/szylcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

U311 CZERKASY (22.10.2021, godz. 20.00)
reż. Tymur Jaszczenko, dramat wojenny, Ukraina, Polska 2019, 102’
Zwiastun:

 

Jest rok 2014. Myszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy”
należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.
Film zdobył Nagrodę Publiczności 5. Festiwalu Filmowego UKRAINA!
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/u311-czerkasy/szamcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Z ZAWIĄZANYMI OCZAMI (23.10.2021, godz. 16.00)
reż. Taras Dron, dramat, sportowy, Ukraina 2020, 105’
Zwiastun: https://vimeo.com/450436659

Wojna we wschodniej Ukrainie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie… Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.
Film otrzymał nagrodę w Konkursie 1–2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/z-zawiazanymi-oczami/szcmcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ZŁE DROGI (23.10.2021, godz. 18.00)
reż. Natalia Worożbyt, dramat, Ukraina 2020, 105’
Zwiastun: https://cineuropa.org/en/video/391919/

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków–żołnierzy na zniszczonym placu
miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz jest ukraińskim kandydatem do Oscara. Polska premiera.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/zle-drogi/szsjcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

NOSOROŻEC (23.10.2021, godz. 20.00)
reż. Ołeh Sencow, dramat, Ukraina, Polska, Niemcy 2021, 101’
Zwiastun: 

 

W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie „Nosorożec” – agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą. Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile – ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?
OŁEH SENCOW to ukraiński reżyser skazany przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Ołeh Sencow po swoim pierwszym filmie fabularnym
„Gamer”, pokazywanym i nagrodzonym na kilku europejskich festiwalach, przygotowywał się do kolejnego filmu, kiedy rozpoczęły się demonstracje na kijowskim Majdanie. Sencow stał się jednym z działaczy Euromajdanu, potem wrócił na rodzinny Krym, gdzie mieszkał z rodziną. W maju 2014 roku został aresztowany w swoim domu w Symferopolu na Krymie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Sencow został skazany na 20 lat ciężkiego obozu o zaostrzonym rygorze, mimo że na wstępie procesu główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa, jako złożone pod presją i przymusem. Sencow został zwolniony z więzienia 7 września 2019 roku w ramach wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/nosorozec/szxjcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

PRZYSTANEK ZIEMIA (24.10.2021, godz. 15.30)
reż. Kateryna Hornostaj, dramat, Ukraina 2021, 117’
Zwiastun:

 

Radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie. Masza (Maria
Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Introwertyczna Masza postrzega siebie jako outsiderkę. Podczas gdy stara się przetrwać
intensywny okres przedmaturalny, zakochuje się, co zmusza ją do opuszczenia strefy komfortu. Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga. Przystanek – Ziemię pokazano na tegorocznym Berlinale, gdzie film wygrał sekcję Generation14+.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/przystanek-ziemia/szekcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

TEN DESZCZ NIGDY NIE USTANIE (24.10.2021, godz. 18.00)
reż. Alina Horłowa, dokumentalny, Ukraina 2020, 102’
Zwiastun: https://vimeo.com/480099087

Po ucieczce przed wojną w Syrii rodzina Sulejmanów została rozproszona po całej Europie.
Lazgin mieszka z rodziną na Ukrainie, jego brat Kosznhaw w Niemczech, trzeci brat w
kurdyjskim Iraku, a czwarty w Syrii. Dwudziestoletni Andrij, syn Lazgina, jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża i ma do czynienia z kolejnym konfliktem zbrojnym, tym razem w Ukrainie. Ucieczka przed wojną czy pomoc w niesieniu ulgi w cierpieniu na miejscu – z takim dylematem zmaga się Andrij podczas wizyty u brata w Niemczech i emocjonalnego spotkania z krewnymi w Iraku. Po nagłej śmierci ojca Andrij postanawia odprowadzić ciało do Syrii. Podróże Andrija przeplatane są materiałami filmowymi z akcji humanitarnych, manifestacji siły militarnej, uroczystych spotkań i wycinków codziennego życia – niekończącego się cyklu wojny i pokoju. W tym porażającym filmie zaskakująco młodej, 29–letniej reżyserki, w zjawiskowych, czarno– białych kadrach autorstwa Wiaczesława Cwietkowa (autor zdjęć do filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”) obserwujemy losy pojedynczej jednostki i rozsianej po świecie rodziny. Film wziął udział w Konkursie Głównym Millenium Docs Agains Gravity.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/ten-deszcz-nigdy-nie-ustanie/szemcfs/

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

KLASYKA KINA: BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM (24.10.2021, godz. 20.00)
reż. Jurij Ilienko, dramat, ZSRR 1971, 99‘
Tragiczna opowieść o losach wiejskiej rodziny muzykantów. Akcja filmu rozgrywa się na Bukowinie, u zbiegu granic Ukrainy, Rumunii i Polski, i obejmuje okres od roku 1939 do końca lat czterdziestych. Rodzina Zwonarów żyje w skrajnej biedzie. Uprawa pola nie pozwala na utrzymanie, żeby jakoś przeżyć zajmują się przemytem. Przy nadarzającej się okazji synowie Zwonara dorabiają muzykowaniem na wiejskich uroczystościach. Jednak wszystko to nie wystarcza i ojciec wystawia synów na sprzedaż. Trafiają na służbę do bogatych gospodarzy. W 1949 roku, z chwilą wejścia na Bukowinę wojsk radzieckich, drogi braci na trwałe się rozchodzą, dwóch trafia do Armii Czerwonej, trzeci będzie walczył o niepodległą Ukrainę. Wojna oszczędzi tylko jednego z nich, który zacznie pracować jako wiejski lekarz.
Film pokazywany jest w ramach retrospektywy aktora Bohdana Stupki (80. rocznica urodzin aktora).
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bialy-ptak-z-czarnym-znamieniem/szkmcfs/

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń