MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Paticia Piccinini Jesteśmy

Oprowadzanie po wystawie „Patricia Piccinini. Jesteśmy!”

Noc Muzeów w CSW

Opublikowano: 4 kwietnia 2022 Views: 1056 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Spotkania filozoficzne z filmem – LINGUI (pokaz przedpremierowy)

Kiedy: 6 kwietnia (środa), godz. 18.00

Kino Centrum oraz Gutek Film zapraszają na spotkanie filozoficzne z filmem Lingui (pokaz przedpremierowy)!

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem dr hab. Krzysztofa Abriszewskiego z Instytutu Nauk o Kulturze UMK. Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu „Filozofuj”.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 normalny
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Lingui to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków. „Podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji” – pisał po canneńskiej premierze „The New York Times”. „Piękny portret dziewczyny, która odważyła się wziąć życie we własne ręce” – wtórowała mu „Cineuropa”.

 
Lingui to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.
Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek Lingui runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?
 
Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.
 
Zwiastun filmu: 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń