MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dojazd do CSW

Finisażowe oprowadzanie po wystawach z udziałem artystki Martyny Czech

Opublikowano: 14 sierpnia 2024 Views: 287 Strona główna

Serenissima East – wystawa w Rydze!

Kiedy: 16.08–13.09.2024
Otwarcie wystawy: 15 sierpnia, godz. 17.00
Gdzie: aula Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Kuratorka i koordynatorka łotewska: Inese Rozentāla

 

SERENISSIMA EAST to tytuł międzynarodowej wystawy sztuki współczesnej, nawiązujący do historii. Serenissima, czyli Najjaśniejsza była Rzeczpospolita Obojga Narodów, ale także Republika Wenecka. To symboliczny pomost z zakresu semantyki, ale związany także z faktem, że współczesną sztukę z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii pokazaliśmy najpierw w Polsce, a aktualna ekspozycja otwarta zostanie na Łotwie, skąd pojedzie dalej. 

Siłą tego projektu jest przede wszystkim najwyższa jakość prezentowanej sztuki, ale również symboliczne przypomnienie – krótka lekcja historii dla publiczności międzynarodowej. Kiedyś byliśmy jednym, potężnym państwem, które zostało rozebrane w XVIII wieku przez sąsiadów, przez cały wiek XIX nieobecnym na mapach, po 1918 wskrzeszonym jako seria państw narodowych. Znów rozdzielone po Jałcie, wchłonięte przez ZSRR, a po rewolucji Solidarności i upadku muru berlińskiego odzyskujące po raz drugi niepodległość, by w końcu, w 2004 na powrót połączyć się w rodzinie Unii Europejskiej.

Aspekt historyczny jest ważny w sensie symbolicznym, ale raczej drugorzędny pod względem merytorycznego wyboru artystów i dzieł z tych, a nie innych krajów. Czy z racji swoich korzeni kultura i sztuka polska i z krajów bałtyckich ma jakieś wspólne cechy, które wyróżniałyby ją od sztuki innych regionów Europy? Raczej nie, a próby udowadniania podobnej tezy byłyby karkołomne i chyba bez sensu. Zwłaszcza współcześnie, w epoce globalizacji i nieograniczonych możliwości komunikacji i wymiany idei. Ważniejsze jest wykazanie wartości tej sztuki: uniwersalnych, obiektywnych, a nie swoistych, regionalnych. SERENISSIMA grupuje dokonania uznanych w swoich krajach i na arenie międzynarodowej artystów, w wielu wypadkach najsławniejszych malarzy czy animatorów, ale dla publiczności np. Biennale weneckiego ich nazwiska, tytuły i krajowe zasługi nie mają większego znaczenia. W masie najlepszych artystów i dzieł z całego świata, które jak zwykle zawitają do Wenecji, będzie liczyła się tylko jakość i siła oddziaływania, a nie lokalne wyróżnienia. I to daje największe szanse na sukces, gdyż w Wenecji liczy się przede wszystkim sztuka i nie ma znaczenia czy artysta tworzy w Nowym Jorku, Kairze czy Tallinie.

 

Wystawę wspiera Ambasada RP na Łotwie.

 

  • Łotewska Akademia Sztuk Pięknych w Rydze
  • Łotewska Akademia Sztuk Pięknych w Rydze, widok wystawy Serenissima East
  • Łotewska Akademia Sztuk Pięknych w Rydze, widok wystawy Serenissima East
  • Łotewska Akademia Sztuk Pięknych w Rydze, widok wystawy Serenissima East
  • Łotewska Akademia Sztuk Pięknych w Rydze, widok wystawy Serenissima East
  • Łotewska Akademia Sztuk Pięknych w Rydze, widok wystawy Serenissima East

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń