MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

23.06.2017 – Orient Express. Podróże

Warsztaty tworzenia papieru AMATE i innych papierów prekolumbijskich

Opublikowano: 10 czerwca 2017 Views: 2369 Projekty, Strona główna, Sztuka

Performance Aurory Lubos „Witajcie / Welcome”

Kiedy: 22 czerwca (czwartek), godz. 19.00
Labsen (część edukacyjna)

Artystkę interesuje człowiek – ten, który jest bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, i ten, który ucieka przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. To, co najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których codzienną rzeczywistością jest walka o życie.

Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku 2015 roku, w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość – polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących obserwatorów.
Aurora Lubos zdefiniowała swoje działanie jako prosty komentarz dotyczący losu imigrantów ginących na łodziach, płynących przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej. Interesują ją sytuacje konfliktu, opresji i cierpienia, które są odsuwane na bok przez najedzone, zachodnie społeczeństwo. Gest powtórzenia miał zmusić przechodniów do zatrzymania, refleksji i chwilowej empatii.

Drugą część pracy stanowi wideo oraz obiekty pozostawione po performansie. Na wideo składają się rejestracje z obozów dla uchodźców, gdzie autorka pojawiła się jako wolontariuszka w 2016 roku. Szare koce, las łóżek polowych, niekończący się ludzki pochód zestawiony z awanturami ksenofobicznych kibiców ze Stadionu Narodowego. Wreszcie – znajdujący się tuż przy twarzy artystki agresywny pies, który ledwo daje się utrzymać na smyczy.

Całość tworzy bardzo opresyjną i groźną sytuację, analogiczną do reakcji większości z nas na uchodźców ciągnących z terenów zagrożonych wojną i głodem.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.
Spektakl zrealizowany przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Wstęp wolny!

 

Uwaga – mamy też prośbę od artystki!

ZBIÓRKA DLA MAŁYCH UCHODŹCÓW

W lipcu jadę  do Grecji, żeby choć w małym stopniu umilić dzieciom dzieciństwo, które zostało im zabrane. Zbieram przybory do malowania i rysowania dla małych uchodźców, którzy przebywają w obozach, skłotach i na ulicy. Zbieram farby, kredki, kredę, pędzle, bańki mydlane, baloniki. Rzeczy te pomogą mi w warsztatach plastycznych i tanecznych. Z doświadczenia wiem, że najmniejsza rzecz, aktywność wywołuje ogromną radość i uśmiech na ich twarzach.

Dziękuję!
Aurora Lubos

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń