MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kapitan Morten i Królowa Pająków, reż. Kaspar Jancis /...

Październikowe wydarzenia w Czytelni!

Opublikowano: 11 października 2018 Views: 1824 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka – pokaz filmu dokumentalnego i dyskusja o ekranowych biografiach

Kiedy: 11 października (czwartek), godz. 18.00

Kino Centrum zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka.  Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem dra Kuby Mikurdy i dr Sylwii Kołos. 

Goście specjalni:

Dr Kuba Mikurda – autor filmu, filmoznawca, krytyk filmowy.

Dr Sylwia Kołos – filmoznawczyni, autorka książki Film biograficzny – gatunek progresywny.

 

O filmie:

Historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadana z perspektywy kariery niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka przez bliskie mu osoby i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością. Jak to się stało, że ten hołubiony w latach 70. XX wieku przez krytyków i festiwale filmowe artysta został w latach 80. XX wieku wchłonięty przez rynek filmów erotycznych? W jaki sposób reżyserowi, który tworzył światowej klasy kino, a jego filmy pokazywane były w konkursie w Cannes, przypięto łatkę twórcy filmów erotycznych. Film w oryginalny sposób portretuje zawirowania rewolucji seksulanej i jej konsekwencje. Udział w nim wzięli współpracownicy Borowczyka, a także znani filmowcy i teoretycy kina, w tym: Terry Gillian, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek.

O książce:

„To książka nie tylko dla filmoznawców czy badaczy mediów, ale dla wszystkich zainteresowanych kulturą – nie tylko wizualną – czytelników. (…) Autorka zaczyna książkę poświęconą biopicowi – zaskakująco i oryginalnie – od stwierdzenia, że prapoczątków filmowej biografii upatrywać można w malowidłach naskalnych, sztuce egipskiej, rzymskiej i nowożytnej. (…) Kluczowy dla badaczy sztuki filmowej może okazać się rozdział poświęcony refleksji genologicznej. Autorka przedstawia szereg uwarunkowań, jakie trzeba wziąć pod uwagę, próbując sformułować definicję gatunkową. (…) Ciekawą dla czytelnika częścią książki niewątpliwie jest rozdział Grać naśladować, wcielać się. Aktor w filmie biograficznym. Książka jest solidnym naukowym opracowaniem podjętego zagadnienia; może być cennym źródłem wiedzy dla szerokiego kręgu czytelników, a wielu z nich na pewno zachęci do sięgnięcia po analizowane filmy.”
Dr hab. Olga Katafiasz, prof. AS

 

Bilety w cenie 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń