MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wirtualne podróże ze sztuką

WARSZTATY RYSUNKU MODOWEGO (online)

Opublikowano: 31 marca 2021 Views: 646 Strona główna

Kwiecień w CSW

Zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami, CSW będzie nieczynne od 20 marca do 3 maja 2021.

WYSTAWY /

/ Grupa Zero 61: 1961–2021, otwarcie: 26.04. (poniedziałek), godz. 19.00, do 20.06.2021
Grupa Zero 61 była najważniejszą formacją awangardową, jaka kiedykolwiek działała w Toruniu. Jej znaczenie dla rozwoju awangardy polskiej jest ogólnie znane i doceniane, a wystawa w CSW będzie wszechstronną prezentacją jej dorobku. Na wystawie zaprezentujemy prace siedmiu najwybitniejszych twórców Grupy: fotogramy, foto-obiekty i filmy Józefa Robakowskiego, fotogramy i filmy Wojciecha Bruszewskiego, prace Jerzego Wardaka, fotografie i filmy Andrzeja Różyckiego, a także fotogramy i obiekty Michała Kokota, Antoniego Mikołajczyka i Czesława Kuchty.

/ Bronisław Wojciech Linke (1906–62). Retrospektywa, otwarcie: 30.04. (piątek), godz. 19.00, do 20.06.2021
Wszechstronna i różnorodna prezentacja sztuki Bronisława Wojciecha Linkego. Na wystawie pokażemy ponad 200 obiektów, wypożyczonych z kilkunastu polskich muzeów narodowych, okręgowych i tematycznych, obejmujących całą twórczość Linkego, w tym jego malarstwo olejne z najwybitniejszym, emblematycznym „Autobusem” z Muzeum Narodowego w Warszawie. Dodatkowo zaprezentujemy szkicowniki, teksty, projekty designu, rysunki i ilustracje książkowe. Będzie to wystawa retrospektywna, pierwsza od pośmiertnej ekspozycji artysty w warszawskim Muzeum Narodowym w 1963.

/ Helmut Newton: Lubię silne kobiety, do 18.04.2021
Wystawa towarzysząca 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE 2020
Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie widać na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
Wystawa została podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton.

/ Wystaw się w CSW 2021
/ Wystawa pokonkursowa, do 25.04.2021
Kolejna wystawa konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW. Ta coraz bardziej rozpoznawalna akcja, organizowana przez Dział Edukacji toruńskiego CSW, skierowana jest zarówno do niezależnych pasjonatów fotografii, jak i do profesjonalistów. W tym zapewne tkwi siła tego projektu i jego wciąż rosnący potencjał. Niezmiennie inspirujące dla obu stron jest spotykanie się przy okazji otwarcia wystawy i dzielenie się fascynacją językiem fotografii.
/ Iwona Germanek. Nitki niepamiętania, do 25.04.2021
Czym jest pamięć? Czy tylko szufladką, do której wkładamy suche źdźbła traw, wspomnienia, zalane łzami listy i okruchy tego, czego już nie ma? W delikatnej fakturze zeschłego listka, w strukturze ułamanej łodyżki zawarta jest tęsknota. Wśród wielu aspektów fotografii jeden wydaje się najcenniejszy. Jest nim zdolność przenoszenia pamięci przez czas. Pamięci, która jest czymś tak niezbędnym do życia jak woda. Bez wody umieramy z pragnienia. Bez pamięci umieramy z nieistnienia.

/ Gabinet – Das Kabinett, do 26.12.2021
Instalacja multimedialna w kontenerach na Bulwarze Sztuki CSW poświęcona filmowi niememu „Gabinet doktora Caligari” z okazji 100-lecia jego premiery. Zawiera w sobie serię prezentowanych na monitorach materiałów filmowych, poświęconych filmowi oraz epoce, w jakiej powstał, a także współczesną interpretację tego dzieła dokonaną przez polskich artystów malarzy: prof. Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela. Ważną częścią kontenerowej instalacji jest multimedialna rzeźba Cezara w skrzyni, wykonana przez warszawskiego rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka.

WYDARZENIA /

/ Oprowadzanie z przewodnikiem online, 1.04.2021 (czwartek), godz. 18.00
Oprowadzanie po wystawie Helmuta Newtona w przestrzeni wirtualnej galerii.
Zapisy: eduakcje@csw.torun.pl
Po wystawie oprowadza dr Radosław Osiński.

WYDARZENIA DLA DZIECI /

/ Zmysłoteka online
W każdą środę
Zachęcamy najmłodszych miłośników sztuk plastycznych do wykonywania prostych, manualnych zadań.
Gdzie: Facebook CSW Toruń, strona www.csw.torun.pl

/ Zadania do działania online
8.04.2021 (czwartek)
15.04.2021 (czwartek)
Propozycje kreatywnych zabaw inspirowane aktualnymi wystawami.
Gdzie: www.csw.torun.pl

/ DZIEŃ NA PLUS: wydarzenia i wykłady dla seniorów, 20.04.2021 (wtorek), godz. 12.00
Spacer po ekspozycjach Wystaw się w CSW 2021.
Zapisy: eduakcje@csw.torun.pl

CENTRUM LITERATURY /
Wszystkie spotkania odbędą się online!

/ Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem – przełożone!
Spotkanie zostaje przełożone na maj – o nowym terminie będziemy informować wkrótce.

Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej.
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ Historia mody: Spółdzielnie artystyczne Cepelii i ich znaczenie, 20.04.2021 (wtorek), godz. 18.00
Kolejne spotkanie z cyklu historii mody, podczas którego opowiemy o biżuterii wytwarzanej nie w zaciszu pracowni artystycznej, ale produkowanej przez spółdzielnie artystyczne należące do Cepelii. Zauważalny obecnie wzrost zainteresowania sztuką użytkową i rękodziełem artystycznym PRL przywrócił do łask dorobek spółdzielczości artystycznej w zakresie biżuterii.
Prowadzenie: Anna Wiszniewska, historyczka sztuki i kostiumolożka pracująca w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ Cyberkultura_03: sztuka fraktalna, 27.04.2021 (wtorek), godz. 18.00
Chaos? Nieskończoność? Determinizm? Abstrakcja? Trzecią odsłonę cyklu Cyberkultura poświęcamy sztuce wykorzystującej relatywnie niedawne zdobycze matematyki, których wizualne reprezentacje są szalenie interesujące nawet bez ingerencji artystek i artystów.
Prowadzenie: dr Łukasz Kędziora
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ WARSZTATY RYSUNKU MODOWEGO (online)
8.04.2021 (czwartek), godz. 18.00 – Moda w fotografiach Helmuta Newtona
22.04.2021 (czwartek), godz. 18.00 – Christian Dior: kreator i wizjoner

Zapraszamy na cykl czterech e-warsztatów rysunku modowego. Każde spotkanie inspirowane jest osobowością ze świata mody. Można uczestniczyć w jednym spotkaniu bądź w całym cyklu. Nie jest wymagana umiejętność obsługi programów graficznych. Warsztaty są źródłem inspiracji dla przyszłych projektantów i ilustratorów oraz wszystkich, którzy interesują się modą.
Warsztaty online: wymagany program Zoom, kamerka internetowa i mikrofon.
Materiały potrzebne do pracy: papier, tusz, pędzle, ołówki, gumka, akwarele, gwasz.

Bilety: 35 zł
Do kupienia online: klik!

W programie warsztatów znajdzie się krótki wstęp dotyczący postaci będącej inspiracją spotkania oraz omówione zostaną zagadnienia:
• konstruowania postaci, zachowania odpowiednich proporcji
• różnych stylów i technik ilustratorskich
• sposoby oddania faktury materiałów za pomocą środków plastycznych

Warsztat poprowadzi Anna Matuszewska, absolwentka ASP w Gdańsku i Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru) oraz studiów kuratorskich w zakresie sztuki współczesnej (UJ Kraków). Jej prace zostały opublikowane między innymi w Twoim Stylu, Elle i Harper’s Bazaar. Jest laureatką konkursu ilustracji mody Hertie Stiftung Frankfurt/M. Brała udział w wystawach w Polsce i zagranicą (m.in. w Berlinie). Współpracowała z Zatoką Sztuki w Sopocie. Wykładała rysunek w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. W 2017 zalazła się w gronie najlepszych polskich ilustratorów mody wybranych z okazji 5-lecia polskiej edycji magazynu Harper’s Bazaar.

/ CENTRUM SZTUKI FILMOWEJ
Kontynuacje cykli „DKF Online” oraz „Książki o kinie”.
Więcej informacji: www.csw.torun.pl, Facebook Kino Centrum

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń