MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Upcyklingowe warsztaty modowe na Dzień Matki

Polska na Kozetce. Temat: Mężczyzna

Opublikowano: 16 maja 2024 Views: 224 Książki, Strona główna

NA START! Warsztaty dla studentek / studentów WSP UMK

Kiedy: 22–23.05 (środa–czwartek), godz. 18.00–20.00
 
Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Biuro Karier UMK
Program i koordynacja: Natalia Cieślak (CSW), Ewa Banaszak (Biuro Karier UMK)
Spotkania na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku
Wstęp wolny!
 
Z myślą o student(k)ach Wydziału Sztuk Pięknych UMK Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” wraz z Biurem Karier UMK przygotowało serię spotkań, które mają za zadanie wsparcie osób artystycznych na starcie.
Początki bywają trudne – zwłaszcza, gdy stawia się pierwsze kroki w świecie sztuki. Dlatego w programie warsztatów znajdą się spotkania dotyczące praktycznych zagadnień związanych z funkcjonowaniem młodych twórców u progu zawodowej ścieżki. Przyjrzymy się kwestii prawa autorskiego, a także zastanowimy się nad miejscem i rolą artysty w czasach sztucznej inteligencji. Podpowiemy, jak zacząć się wystawiać oraz omówimy możliwości współpracy z instytucjami kultury i innymi podmiotami. Nie zabraknie przykładów dobrych praktyk, case studies oraz przestrzeni do dyskusji nad tym, jakie wspólne inicjatywy możemy podjąć.
 

PROGRAM 

DZIEŃ I (22.05, środa)

 
godz. 18.00–19.00 | Marcin Kaliński: Sztuczna inteligencja w rękach artysty 
Czy sztuczna inteligencja jest jedynie narzędziem w rękach artystów czy już samodzielnym bytem tworzącym sztukę? Czy tworzy dzieła oryginalne, czy jedynie powiela statystycznie przetworzone kopie? Jakie narzędzia oferuje osobom zajmującym się sztuką? Jakie są ograniczenia sztucznej inteligencji? Czym jest optymalizacja? I czy sztukę da się optymalizować? Jakie cechy może mieć sztuka przyszłości? Na te pytania dotyczące wytwarzania sztuki w dobie AI odpowie Marcin Kaliński, artystycznie: malarz, teoretyk sztuki i doktorat na ASP w Gdańsku, zawodowo: Generative AI Data Scientist pracujący w ośrodku badawczym TCL Research Europe.
Marcin Kaliński – malarz, data scientist, doktorant ASP w Gdańsku, badający związki sztucznej inteligencji i „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego. W 2022 roku na zaproszenie programu kuratorskiego Fundacji Dzielna wraz Dominikiem Jałowińskim zorganizował pracę dwudziestu malarzy i malarek na wzór sieci neuronowej. Efekty tej niecodziennej współpracy zaprezentowano na wystawie „Stowarzyszenie Skojarzeń”.
 
19.00–20.00 | Remigiusz Boruszewski: WYstawiajcie się 
Dla wielu osób zajmujących się sztuką możliwość pokazania swojej twórczości jest kluczowa, bo dopiero w momencie zderzenia się w układzie dzieło–osoba prace artystyczne zyskują nową jakość i zostają wzbogacone o percepcję, przeżycia oraz wrażliwość tych osób, które ich doświadczają. Dodatkowo, jest szansa, że dzięki wystawieniu naszych prac (my, osoby artystyczne) wzbogacimy się nie tylko metaforycznie, informacją zwrotną, pochwałą, uznaniem czy sławą, ale też literalnie, monetyzując własną twórczość.
W jaki sposób można się wystawić? Jak zrobić wystawę? Jak zacząć, gdy jest się na początku drogi i błądzi się we mgle, a kulturalny establiszment straszy?
Remigiusz Boruszewski – urodzony 2000 roku w Bydgoszczy, artysta wizualny, kurator sztuki, współtwórca wydarzeń kulturalnych, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje przy festiwalach artystycznych takich jak Fonomo Festival, MMFA: Animocje czy Vintage Photo Festival. W kręgu jego zainteresowań znajdują się wystawiennictwo, animacja, film, gry cyfrowe i fotografia.

DZIEŃ II (23.05, czwartek)

18.00–19.00 | Katarzyna Krupa-Lipińska: Design w prawie własności intelektualnej 
Wystąpienie poświęcone będzie ochronie wzornictwa przemysłowego w prawie własności intelektualnej. Poruszone zostaną zarówno aspekty prawnoautorskie jak i związane z prawem własności przemysłowej, w tym ochrona designu w prawie wzorów przemysłowych i… znaków towarowych.
Katarzyna Krupa-Lipińska jest wykładowcą akademickim, adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz rzecznikiem patentowym pełniącym w obecnej kadencji funkcję Dziekana Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Jej zainteresowania badawcze oraz praktyczne koncentrują się wokół prawa własności przemysłowej, w tym w szczególności prawa znaków towarowych oraz prawa patentowego. Jest autorką publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego oraz prawa własności intelektualnej, bierze czynny udział w konferencjach naukowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych.
 
19.00–20.00 | Natalia Cieślak: Młody artysta w instytucji: oczekiwania a rzeczywistość + dyskusja: Jak możemy działać wspólnie? 
W czasie spotkania przyjrzymy się ofercie instytucji kultury skierowanej do młodych artystów_ek. Czy mają im coś do zaproponowania? A może są oni poza polem ich widzenia? Zakreślenie obszarów potencjalnych pól współdziałania będzie asumptem do rozmowy nad oczekiwaniami młodego pokolenia twórców wobec instytucji oraz możliwościami i formami ich realizacji.
Natalia Cieślak – historyczka sztuki, absolwentka UMK w Toruniu. Studiowała również „Wiedzę o sztuce” w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Zawodowo związana z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, wcześniej – z Galerią Sztuki Wozownia. Kuratorka wystaw, głównie indywidualnych pokazów polskich artystów młodego pokolenia. Laureatka m.in. 6. konkursu kuratorskiego organizowanego przez Galerię im. Tarasina w Kaliszu (2022) oraz stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie upowszechniania kultury (2024).
 
Masz pytanie? kontakt: natalia.cieslak@csw.torun.pl
 
Spotkania skierowane są przede wszystkim dla studentek_ów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ale zapraszamy do udziału także wszystkie osoby spoza uczelni zainteresowane podejmowaną tematyką.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń