MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie z warsztatów

Warsztaty edukacyjne (gimnazjum i liceum) – rok szkolny 2014/2015

Zdjęcie z warsztatów

Warsztaty edukacyjne (przedszkola i szkoła podstawowa) – rok szkolny...

Zdjęcie z warsztatów

Opublikowano: 1 stycznia 2015 Views: 2243 Bez kategorii

Warsztaty edukacyjne (szkoła podstawowa i gimnazjum) – rok szkolny 2014/2015

Oferta na rok szkolny 2014/15

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy w CSW nową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie będziemy eksplorować sztukę współczesną poprzez 7 głównych zagadnień – barwę, bryłę, światło, kreskę, ruch, fakturę oraz przestrzeń. Każdemu z nich odwiedzający galerię będą mieli okazję przyjrzeć się dokładniej podczas warsztatów twórczych i kreatywnych oprowadzań, a także korzystając z edukacyjnych publikacji czy interaktywnych stanowisk warsztatowych. Kolejny już rok będziemy rozwijać wyobraźnię naszych gości, uczyć języka sztuki współczesnej, jednocześnie uwrażliwiając na otaczający nas świat.

 

BARWA
NIEBIESKIE MIGDAŁY
Tutaj każdy odnajdzie przyjemność poeksperymentowania z kolorami. Za ich pomocą przekażemy sobie różne informacje. Zobaczymy co się z dzieje, gdy r o z p y l i m y je na bardzo, bardzo dużym formacie i przy użyciu nietypowych narzędzi. Spróbujemy zaprojektować kolorowe opakowania oraz przekonamy się, że kolor może „okleić” wszystko – nawet widelec i łyżkę.

 

ŚWIATŁO
Duchy w CSW
Buszując w zakamarkach Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na chwilę zamienimy się w niesforne duchy lub grzeczne anioły toruńskie. Naszym głównym narzędziem warsztatowym będzie aparat cyfrowy oraz różnego rodzaju przedmioty, którymi będziemy się oświetlać i podświetlać, czego efektem będzie mini wystawa fotografii. Opierając się na projekcie „Cinematography Collection” Maiko Takeda, zobaczymy jak pod wpływem odpowiedniego światła wyczarować można obrazy przypominające cienie. Na warsztatach poruszone zostaną zagadnienia zjawiska fluorescencji, polaryzacji fali i rozpraszania światła.

 

BRYŁA
CUBUS
Na warsztatach poszukiwać będziemy zasad przestrzennej budowy dzieła. Do działań wykorzystamy różne materiały plastyczne, między innymi: glinę, siatkę lub tekturowe rurki, z których skonstruujemy ciekawe rzeźby. Wcielimy się w rolę młodych designerów – naszym zadaniem będzie zaprojektowanie, ozdobienie i wykonanie ciekawych opakowań do prezentów, przedmiotów użytkowych, ciężkich narzędzi lub lekkich jak piórko obiektów. Poruszymy naszą wyobraźnię przestrzenną i niczym Buckminster Fuller skonstruujemy „wielką cząsteczkę” kopuły geodezyjnej.

 

KRESKA
ESY-FLORESY
Pobawmy się w trochę w tworzenie dziwnych znaków! Zróbmy ślady z pomocą różnych narzędzi! Dowolnie! Okaże się wówczas, że takie spontaniczne działanie daje zaskakujące efekty.
Zabawa stanie się jeszcze ciekawsza, gdy sami wykonamy narzędzia do rysowania. Jak myślisz, czy trudno jest wykonać kreskę nieśmiałą, silną, puszystą, dumną….?

 

RUCH
NA własne OCZY
„Świat jest złudzeniem optycznym” – pisał Albert Camus
W tym kategorycznym stwierdzeniu jest jednakże wiele racji – wszak świat odbieramy wszystkimi zmysłami. Nasze zmysły a wśród nich wzrok potrafią płatać nam figle – już choćby sprytna gra światła i cienia, kształtów i barw jest w stanie zwieść go na manowce!
Złudzenia optyczne to coś, co intryguje ludzi na całym świecie. To fascynujące zjawisko związane z percepcją rzeczywistości było również bodźcem do działania wielu artystów. Weźmiemy pod lupę ich twórczość i spróbujemy odkryć ich tajemnice. Będziemy działać w 2d i 3d, badając zjawiska iluzji ruchu. Dowiemy się przy okazji czy można do końca wierzyć własnym oczom?

 

FAKTURA
FAKTURA – W PŁASZCZU DZIURA!
Każdy przedmiot ma określoną powierzchnię – jej charakter wynika z użytego materiału i techniki wykonania. Powierzchnia przedmiotów może być gładka, chropowata, falista, pomarszczona, błyszcząca. Podczas warsztatu przyjrzymy się fakturom różnych materiałów i wykorzystamy je do stworzenia projektu stroju. Będzie to płaszcz o szczególnych właściwościach, dlatego też użyte przez nas materiały nie będą miały wiele wspólnego z tradycyjną bawełną, lnem czy jedwabiem. Finałem naszych działań będzie pokaz mody i sesja fotograficzna.

 

PRZESTRZEŃ
Wczoraj DZIŚ Jutro
Podczas warsztatu zajmiemy się sztuką architektury w kontekście miejsca i czasu jej powstania. Konkretnie rozpatrzymy problemy formy w odniesieniu do architektury Torunia. Punktem wyjścia naszych działań będzie bryła toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Przyjrzymy się jego formie, ornamentyce detali, poznamy tajniki jego historii. Następnie przeniesiemy się w czasie i zwiedzimy toruńskie CSW – posłużymy się specjalną mapą, dzięki której poznamy jego wszystkie zakamarki. Odbędziemy też ciekawą podróż w przyszłość, dzięki której przeanalizujemy bryłę Sali Koncertowej na Jordankach. Oczywiście nie zabraknie w naszych działaniach „akcji”. Zaprojektujemy i zbudujemy nasze miasto od nowa, a architektura z „wczoraj, dziś i jutro” doskonale stworzy spójną całość.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń