MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Piotr Krzymowski / Wyszukiwarki

Wystawa / Wiatr czasu. Retrospektywa Eimutisa Markūnasa

Opublikowano: 5 sierpnia 2018 Views: 1769 Bez kategorii, Czytelnia, Książki, Strona główna

SIERPNIOWE SPACERY TEMATYCZNE!

Zapraszamy na spacery tematyczne!
Bilet na jeden spacer: 1 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

 

Reise nach Thorn: Deutsche Heima
Kiedy: 4.08. (sobota), godz. 12.00
UWAGA! Z powodu problemów zdrowotnych prowadzącej, SPACER ZOSTAJE ODWOŁANY!
Spacer odbędzie się w późniejszym terminie.

Miasto z lat 10. XX w. widziane oczyma niemieckiego torunianina: rozwój urbanistyczny, miejsca i ludzie, kultura i życie codzienne, germanizacja, walka społeczności polskiej o tożsamość, o przetrwanie kultury i języka. Spacer zaczynamy jak zwykle w Centrum sztuki Współczesnej.
Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd

 

Spacer tematyczny: Słoneczniki, czyli toruńskie zegary słoneczne
Kiedy: 12.08. (niedziela), godz. 12.00
Prowadzący opowie o historii zegarów słonecznych, zasadzie funkcjonowania, roli zegarów słonecznych w rozwoju cywilizacji. W trakcie spaceru opowie o legendach związanych z zegarami i wyjaśni zasady funkcjonowania takich zegarów jak: zegar miejski na Bramie Chełmińskiej (1704–ok. 1830), miejski zegar słoneczny (1740–1900/1903), zegar na kamienicy na ul. św. Katarzyny, zegar sgraffito wzorowany na niezachowanym zegarze z Zamku Królewskiego w Warszawie, zegar Gnomon I. Omówimy także pojęcie analemmy, kwestię równania czasu oraz wymiar gnomoniczny i artystyczny zegara.
Prowadzenie: Krzysztof Przegiętka

 

Spacer tematyczny: Ulica Napoleona
Kiedy: 15.08.(środa), godz.12.00
Spacer w wyjątkowym dniu – 249 rocznicy urodzin Napoleona. Wojska Wielkiej Armii napoleońskiej pojawiły się pod Toruniem na lewym brzegu Wisły w końcu listopada 1806 r., a więc wkrótce po klęsce Prus pod Jeną i Auerstädt, jednak dopiero 6 grudnia wkroczyły do opuszczonego przez armię pruską Torunia, przy niemałej pomocy Polaków – flisaków. Okres napoleoński – mimo, iż Torunianie uczcili wielkiego wodza nazwaniem jego imieniem głównej ulicy miasta – wcale nie był szczęśliwy. Toruń, który razem z Gdańskiem zawdzięczał Napoleonowi przyłączenie do Księstwa Warszawskiego, tak naprawdę został w tym okresie zrujnowany. Spacer, podczas którego przedstawiony zostanie wielki wódz, ale przede wszystkim jego marszałkowie, którzy stacjonowali w Toruniu, prowadził będzie śladami jego kilkudniowego pobytu w naszym mieście.
Prowadzenie: Adam Paczuski

 

Spacer tematyczny: Noc okupacji
Kiedy: 25.08.(sobota), godz.12.00
W czasie II wojny światowej toruńskie budynki zmieniły swoją funkcję, a ludność musiała podporządkować się nowej władzy. Spacer po okupacyjnym Toruniu będzie okazją do poznania siedzib instytucji hitlerowskich, siedziby Gestapo, więzienia itd., a także postaci, które odegrały ważną rolę w tamtym okresie.
Prowadzenie: Marcin Orłowski

UWAGA:
Prosimy uczestników spaceru o zabranie ze sobą dowodu osobistego bądź legitymacji szkolnej, koniecznych do wejścia w jednym z punktów naszej wycieczki.
 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń