MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Powrót, kadr z filmu

Powrót, reż. Simon Stone, Australia 2015, 96′

Spotlight - kadr z filmu

Spotlight, reż. Tom McCarthy, USA 2015, 128′

Opublikowano: 5 kwietnia 2016 Views: 2744 Bez kategorii, Kino Centrum, Strona główna

Oświadczenie w sprawie naboru ofert na stanowisko kuratora Centrum Sztuki Filmowej

Toruń, 11 kwietnia 2016

 

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE NABORU OFERT NA STANOWISKO KURATORA

CENTRUM SZTUKI FILMOWEJ

 

 

W dniu 8.04.2016 zakończony został nabór ofert na stanowisko kuratora/kuratorki nowo powołanego Centrum Sztuki Filmowej.

 

Po rozpatrzeniu nadesłanych 15 ofert i po spotkaniach i rozmowach z kandydatami, Dyrektor CSW Wacław Kuczma wraz z Głównym Kuratorem Programowym Markiem Żydowiczem podjęli decyzję o rozpoczęciu współpracy
z dr Radosławem Osińskim i z Piotrem Waśniewskim. Jako duet kuratorski będą oni realizować program kina studyjnego, działań edukacyjnych i warsztatowych oraz pokazów filmowych, nawiązujących do wystaw prezentowanych w CSW oraz do sztuki video. Nowi kuratorzy zastąpią Katarzynę Jaworską oraz Żanetę Sarnecką, które kończą współpracę z Centrum.

Szczegóły programu Centrum Sztuki Filmowej, zaproponowanego przez dr Radosława Osińskiego i Piotra Waśniewskiego, przedstawione zostaną na konferencji prasowej, która odbędzie się 20 kwietnia o godz. 11:00 w sali kinowej CSW.

A oto krótki komunikat nowych kuratorów na temat wizji działalności Centrum Sztuki Filmowej:

Podejmujemy się trudnego, ale i ekscytującego wyzwania. Wierzymy, że nasza działalność organizacyjno-edukacyjna stanie się impulsem do jak najczęstszych kontaktów z kulturą i sztuką audiowizualną. W kinie powstającego Centrum Sztuki Filmowej zamierzamy prezentować filmy ważne artystycznie dla współczesności i historii X muzy. Pragniemy również motywować i tworzyć warunki do realizacji filmów. Regularnie zapraszać będziemy filmowców, osoby związane z branżą filmową, filmoznawców, krytyków filmowych, a także ludzi nauki i ekspertów różnych dziedzin. Chcemy, by spotkania z nimi przyczyniały się do lepszego poznania i rozumienia ekranowych i pozaekranowych zjawisk kultury i sztuki. Nasze propozycje zintegrowane zostaną z innymi projektami artystyczno-warsztatowymi Centrum Sztuki Współczesnej, zwłaszcza z ofertą wystaw. Zapraszamy wszystkich do współpracy. Szczególnie zależy nam na zaangażowaniu środowiska akademickiego Torunia. Jesteśmy otwarci na wszelkie kreatywne pomysły. Realizujmy wspólną wizję!

Szczegóły programu przedstawimy wkrótce na konferencji prasowej. Zapraszamy.

 

Biogramy kuratorów:

 

Piotr Waśniewski – rocznik ‘84, absolwent polonistyki na UMK (spec. filmoznawcza) oraz reżyserii i organizacji produkcji w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Zastępca redaktor naczelnej akademickiego magazynu „UNIwers”, w którym publikuje teksty z zakresu filmoznawstwa. Od 2010 zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (pracował w Centrum Promocji i Informacji oraz Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici, gdzie odpowiadał m. in. za realizację filmów reklamowych, a także dokumentalnych o absolwentach toruńskiego uniwersytetu oraz prowadził warsztaty filmowe dla dzieci w ramach Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK). Jest współautorem książki edukacyjnej „Psotopolis. Gigawędrówka”. Od 2008 roku realizuje niezależne etiudy filmowe. Jego główne zainteresowania to nowe techniki realizacji filmowej oraz pionierskie kino dokumentalne.

Radosław Osiński – rocznik ’82. Doktor nauk humanistycznych. Absolwent polonistyki na UMK w Toruniu. Krytyk filmowy, filmoznawca. Zwycięzca I edycji Konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie” portalu Filmweb.pl (2011). Zdobywca Grand Prix XVII edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2013). Prowadzi zajęcia z zakresu specjalizacji filmoznawczej na Wydziale Filologicznym UMK. Nauczyciel, animator kultury, autor opracowań dydaktycznych do edukacji filmowej w projekcie „Filmoteka Szkolna” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zbiera doświadczenia w realizacji własnych filmów, pasjonat scenariopisarstwa i montażu filmowego.
Z poważaniem,

 

Dyrektor CSW Znaki Czasu w Toruniu

Wacław Kuczma

 

Główny Kurator Programowy CSW Znaki Czasu w Toruniu

Marek Żydowicz

 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń