MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dzień na plus / maj

KOLEKCJA – PROCES KREACJI A UTOPIA WYBORU / warsztaty...

Opublikowano: 1 maja 2017 Views: 1457 Bez kategorii, Strona główna

Majowe wydarzenia w Czytelni!

Kiedy: 10 maja (środa), godz. 18.00
(NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI. Wykład Jerzego Brukwickiego
Zapraszamy na czwarty z cyklu wykładów „(Nie)codzienne dzieła sztuki”, który ma na celu popularyzację sztuki poprzez prezentację obiektów i przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi na co dzień, choć najczęściej nie dostrzegamy tego, że są one efektem pracy twórczej artysty.
Tym razem tematem wykładu będą lampy i wazony.


Kiedy: 11 maja (czwartek), godz. 18.00

STRÓJ DAMSKI I JEGO OBRAZOWANIE W SZTUCE III: Lata 1856–1890. Epoka krynolin i tiurniur
Wykład Mariusza Pendraszewskiego: o modzie damskiej drugiej połowy XIX stulecia. Epoki, w której od opatentowania wynalazku krynoliny w 1856 r. forma modnego stroju wyznaczana była przez stelaże – krynoliny i tiurniury, zarzucone dopiero w ostatniej dekadzie wieku pary i elektryczności. Słuchacze zapoznają się z ewolucją i przemianami w stroju kobiecym, jego obrazowaniem tak w sztukach plastycznych, jak i w fotografii czy ilustracji prasowej. Wykład zakończą rozważania z na temat postrzegania mody tego okresu – zarówno przez odbiorcę XIX-wiecznego, jak i XX-wiecznego i współczesnego, oraz jej echa i reminiscencje w późniejszych epokach.


Kiedy: 17 maja (środa), godz. 18.15

SPOTKANIE PSYCHOANALIZY Z PICTUREBOOKIEM 
Czwarte spotkanie z Iwoną Chmielewską, autorką książek obrazowych i Jolantą Liczkowską-Czakyrową, psychoterapeutą psychoanalitycznym. Tym razem rozmowę rozpoczniemy od książki Kitty Crowther Dziecko Meduzy.
Porozmawiamy o tym, że nie łatwo jest być mamą. Jest to wyzwanie, które kobieta podejmuje każdego dnia i na nowo poszukuje i odkrywa co to znaczy być mamą. Bycie matką stanowi wyzwanie na całe życie i w różnych jego momentach wymaga od kobiety czegoś innego. Innymi słowy bycie matką to nie funkcja, to proces i może to brzmi groźnie, ale może być ciekawą drogą.


Kiedy: 18 maja (czwartek), godz. 18.00

Spotkanie-wywiad z Edwardem Dwurnikiem 
Edward Dwurnik – Jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy.


Kiedy: 20 maja (sobota), godz. 19.00

Architektura w Noc Muzeów: Wykład i dyskusja z Radosławem Gajdą pt. „Skąd się wzięły bloki” w ramach cyklu MIASTO JAKO DZIEŁO SZTUKI
Radosław Gajda – absolwent kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor programu popularno-naukowego o architekturze, urbanistyce i dziedzinach pokrewnych — sztuce i technice pt. Architecture is a good idea.


Kiedy: 23 maja (wtorek), godz. 18.00

Strój damski i jego obrazowanie w sztuce IV. Przełom XIX i XX wieku (1890–1914)
Wykład Mariusza Pendraszewskiego. Jego tematem będzie moda damska w okresie od 1890 roku do wybuchu I Wojny Światowej. Słuchacze zapoznają się z ewolucją stroju i jego coraz szybciej postępującymi przemianami, zmierzającymi w kierunku większej racjonalizacji i funkcjonalności ubioru kobiecego, wciąż jednak skrępowanego sztywnymi normami sytuującymi go w stylistyce minionych epok. Podjęty zostanie także temat związków mody ze sztuką epoki oraz jej recepcją dawniej i dziś.


Kiedy: 24 maja (środa), godz. 17.00

ORIENT EXPRESS. Przystanek Literatura
Piąte spotkanie z orientalnego cyklu, na którym usłyszymy dwa wykłady:
Magdalena Kubarek: Literatury znane i nieznane – współczesna proza arabska
Musa Czachorowski: Między stepem a wierszem. Wieczór autorski


Kiedy 29 maja (poniedziałek), godz. 19.00
WIECZÓR SCRABBLOWY

Zapraszamy wszystkich fanów Scrabble do Czytelni na wieczorne zimowe rozgrywki! Dla wytrawnych graczy to okazja, żeby zmierzyć się z innymi pasjonatami w tzw. realu, a nie przed ekranem komputera, a dla początkujących – początek wspaniałej przygody z najpopularniejszą i najbardziej uzależniającą grą słowną na świecie.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń