MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie ze spotkania

Dzień na plus / Warsztaty i wykłady dla seniorów

Tadeusz Chabrowski – spotkanie autorskie

Opublikowano: 16 sierpnia 2016 Views: 2044 Bez kategorii, Strona główna

Festiwal Muzykofilia / Koncert duetu Agnes Hvizdalek i Matija Schellander

Koncert duetu Agnes Hvizdalek i Matija Schellander w ramach Festiwalu Muzykofilia. Edycja 1: człowiek-głos-instrument

15.10.2016 (sobota), godz. 19.00
Kino Centrum w CSW, Toruń
Bilety: w kasie CSW – 10 zł

Kurator i pomysłodawca Festiwalu Muzykofilia: Rafał Iwański
Organizator: Spółdzielnia Socjalna Kulturhauz
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, CSW w Toruniu
Festiwal jest współfinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia
Patronat medialny: Glissando, Hard Art, popupmusic.pl, nowamuzyka.pl, FYH!, Trzecia Fala, Menażeria
PROGRAM FESTIWALU:

13.10: WIDT – Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2, godz. 20.00

14.10: PHURPA: Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, godz. 19.00

15.10: Agnes Hvizdalek / Matija Schellander, Kino Centrum w CSW, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, godz. 19.00

 

Austriacki duet Agnes Hvizdalek (głos) i Matija Schellander (kontrabas, elektronika) zaprezentuje premierowy koncert – rekomendowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie. Będzie to pierwszy wspólny występ tych dość młodych, ale bardzo już doświadczonych artystów.

agnes hvizdalek  arnold haberl

Agnes Hvizdalek
Arnold Haberl

Agnes Hvizdalek (ur. 1985) tworzy muzykę improwizowaną używając głosu jako głównego instrumentu. W ciągu ostatnich lat praktyki opracowała własny repertuar specjalnych technik wokalnych, często o ekstremalnym charakterze. Jednym z jej najważniejszych nauczycieli był wybitny trębacz Franz Hautzinger. Kluczową rolę w promowaniu jej twórczości odegrali również Otomo Yoshihide i Radu Malfatti. Dzięki Junko Hiroshige zwiększyła swoje zainteresowanie radykalnymi dźwiękami wokalnymi, co wpłynęło na jej solowe koncerty akustyczne. Oprócz działalności w pojedynkę, Agnes Hvizdalek jest zainteresowana interakcją w improwizacji z innymi muzykami. Od 2008 r. tworzy w duecie z weteranem muzyki noise Haraldem Fetveitem. W 2010 roku pracowała jako koordynatorka i artystka w ramach ÖNCZkekvist – improwizującą orkiestrą składającą się z 30 muzyków z Austrii, Norwegii i Czech.
http://agneshvizdalek.at/

schellander-by-bergamo

Matija Schellander Bergamo

Matija Schellander (ur. 1981) jest kompozytorem i improwizującym muzykiem z Wiednia. Używa głównie kontrabasu, syntezatora modularnego i innych urządzeń elektronicznych. Muzyka Schellandera jest konceptualna, ale nigdy nie oddala się od nieracjonalnej i zmysłowej komunikacji jaką daje muzyka. W ostatnich latach skupił się na twórczości solowej jako kontrabasista, a także autor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych i niemych. Jego ostatnie publikacje to “Foreign Correspondents” (z Noid and Ryu Hankil), “Wir werden” (z Rdeča Raketa), elektroakustyczny duet z Mają Osojnik i album “Esox Lucius” nagrany w kwartecie z Isabelle Duthoit (cl., v.), Franzem Hautzingerem (trp.) i Petrem Vrbą (trp, electr.)
http://matija.klingt.org

Festiwal Muzykofilia w swej pierwszej odsłonie skupia się na fenomenie ludzkiego głosu w zestawieniu z instrumentem muzycznym. W dniach 13-15 października 2016 r. zostaną zaprezentowane trzy różnorodne koncerty wokalno-instrumentalne.

Wszystkie trzy wyjątkowe propozycje koncertowe eksplorują na różny sposób ludzki głos, mają uzmysłowić słuchaczom, że ciało ludzkie to najwspanialszy instrument będący w naszej dyspozycji, najbardziej pierwotny, a zarazem najbardziej złożony środek wyrazu i podstawowe narzędzie komunikacji, ekspresji, artykulacji treści i wyrażania emocji.

Ponadto ważna jest tutaj interdyscyplinarność i różnorodność gatunkowa, która przejawia się w zaprezentowaniu takich zjawisk jak:
– koncert audio-wizualny duetu WIDT, gdzie głos ludzki wzmocniony elektronicznie jest równoważny z projekcjami video na żywo, a oba fenomeny są w nieustannej interakcji wobec siebie,
– spektakl wokalno-instrumentalny tria PHURPA z Moskwy odwołujący się w warstwie muzycznej, wizualnej i duchowej do azjatyckiego szamanizmu z Tybetu, Nepalu i Mongolii,
– koncert współczesnej muzyki awangardowej duetu Agnes Hvizdalek (głos) i Matija Schellander (kontrabas, syntezator modularny), których muzyka wychodzi z improwizacji i wyrafinowanego eksperymentu kompozytorskiego.

Muzykofilia to autorski cykl koncertów prowadzony przez kuratora Rafała Iwańskiego (nazwa zaczerpnięta jest z tytułu książki wybitnego zmarłego w 2015 r. angielskiego lekarza neurologa Oliviera Sachsa, którego książki popularnonaukowe są bardzo cenione, także w Polsce), prezentujący muzykę elektroakustyczną, awangardową i etniczną. W latach 2010-2012 w ramach cyklu zrealizowano kilkanaście koncertów w nieistniejącym już Klubie Tantra, wystąpiło wówczas kilkudziesięciu artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Litwy i USA.

muzykofilia-plakat_internet

logo_afk_5x1

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń