Szanowni Państwo,
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych UMK
zaprasza na cykl warsztatów pt. „Technoscience Art – sztuka na pograniczu nauk”.
Warsztaty będą odbywać się w CSW w Toruniu, zgodnie z kalendarzem warsztatów zamieszczonym na stronie projektu, począwszy od 1 marca 2015 do 31 września 2015. Udział w zajęciach jest bezpłatny, projekt kierowany jest do młodzieży szkolnej (szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna) oraz osób dorosłych i seniorów z terenu województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tematem projektu „Technoscience art – sztuka na pograniczu nauk”, jest zależność pomiędzy
wybranymi dziełami sztuki a naukami ścisłymi. Współcześnie coraz częściej artyści wykorzystują
osiągnięcia nauk przyrodniczych w swoich dziełach. Ta ciekawa zależność wymaga nie tylko
szerszego komentarza, ale również popularyzacji. Dla zrozumienia nowej perspektywy potrzebne są działania na każdym poziomie edukacji. Tematem zajęć będzie współczesna sztuka wykorzystująca technologię, m.in. bioart, sztuka nieatropocentryczna, jak również sztuka krytyczna Zbigniewa Libery, twórczość Jacksona Pollocka i wielu innych.
„Technoscience art – sztuka na pograniczu nauk” to projekt łączący w sobie to, co potocznie
rozumie się jako humanistyczne, duchowe, artystyczne z tym, co ogólnie można nazwać naukami przyrodniczymi. Kwestia ta wydaje się zyskiwać na znaczeniu, szczególnie jeśli przyjrzymy się współczesnej sztuce, którą umownie możemy nazwać właśnie technoscience art. Dzieła artystów, takich jak Stelarc, Orlan i Kac wymagają nowego rodzaju przygotowania do odbioru sztuki. Nowy warsztat zawierający w sobie elementy nauk przyrodniczych pomoże również w zrozumieniu artystów, którzy nie wchodzą w tak jaskrawy związek z technologią, jak Pollock, Libera, Strzemiński czy Zagajewski.
Zapraszam do kontaktu
Łukasz Kędziora
696-687-496 | E-MAIL: TECHNOSCIENCEART@GMAIL.COM
PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH STYPENDIUM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO