Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej wśród 1000 partnerów Google Cultural Institute, czyli kolekcja CSW dostępna na największej globalnej platformie wirtualnych galerii sztuki!
https://www.google.com/culturalinstitute/collection/centre-of-contemporary-art-znaki-czasu?hl=pl
Z dumą i radością informujemy, że CSW Znaki Czasu w Toruniu dołączyło do grona instytucji współpracujących z Google Cultural Institute – platformą dostarczającą technologie, dzięki którym skarby kultury archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały z najodleglejszych zakątków świata, dostępne są online dla całej wirtualnej społeczności. Od dziś można tam też oglądać wybrane prace z kolekcji CSW!
Co to oznacza dla zwykłego użytkownika sieci, na przykład z Brazylii? Może on obejrzeć galerię zdjęć wybranych prac z kolekcji, także w powiększeniu, zapoznać się z dołączonym do niej opisem w języku angielskim oraz porównać każdą z oglądanych prac do podobnych dzieł podsuwanych mu przez platformę spośród ponad 6 milionów obiektów z całego świata. Co więcej, może udostępnić wybraną z kolekcji CSW pracę w mediach społecznościowych, a także dołączyć je do własnej wirtualnej galerii ulubionych artefaktów!
Prace nad włączeniem się w elitarne grono partnerów platformy zaczęły się już w 2014 roku. Dzięki wysiłkom koordynatorów projektu, Katarzyny Tretyn oraz Dominika Pokornowskiego, oraz zaangażowaniu zespołu Google, CSW w Toruniu, jedna z czołowych instytucji sztuki współczesnej w Polsce, od dziś prezentuje w ramach Google Cultural Institute wybrane prace z kolekcji oraz 2 wirtualne wystawy.
Prezentowane w GCI dzieła z kolekcji CSW powstały w rozmaitych technikach artystycznych – zobaczymy malarstwo, rzeźbę, obiekty i instalacje przestrzenne, grafiki, a także prace video i fotografie, zarówno twórców polskich, jak zagranicznych.
„Works Asking Us Questions” to natomiast prezentacja, która pokazuje kulisy pracy w Centrum
i opowiada historie, których jeszcze nikt nie słyszał! Jak dbać o mandalę z ludzkich włosów? Co zrobić, jeśli z dzieła sztuki, jakim jest butelka wódki, powoli lecz nieubłaganie paruje alkohol? Skąd wziąć oryginalne francuskie świetlówki, używane przez artystę w latach
70-tych? Takie problemy rozwiązują konserwatorzy sztuki współczesnej CSW w Toruniu, na co dzień niewidzialni dla publiczności – ale to bez nich dzieła sztuki uległyby zniszczeniu.
„Cosmicomics” to zaś kameralna wirtualna wystawa wybranych prac z kolekcji CSW w Toruniu, którą w realu toruńska publiczność mogła oglądać w 2014 r. – została ona stworzona z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sztuką współczesną. Bardzo różnorodne prace artystów tworzą scenerię do tego, aby widz, używając swojej wyobraźni, stworzył własną wersję opowieści kosmikomicznych.