MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

And we men, the creatures who inhabit this earth

Post with link to elsewhere!

An On Bast

Opublikowano: 10 listopada 2010 Views: 2792 Bez kategorii, Festiwale, POLE WIDZENIA, Sztuka

Artyści na Festiwalu Chopin – Pole Widzenia / Pole Słyszenia

Jarosław Kapuściński

Jarosław Kapuściński (ur. 1964), intermedialny kompozytor i pianista, od wczesnych lat 90. zajmujący się kompozycją i wykonywaniem realizacji audiowizualnych. Studiował grę na fortepianie oraz kompozycję na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doktoryzował się na University of California w San Diego (1992-1997). Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach nowych mediów, w tym Video Art Festival w Locarno, Manifestation Internationale Video et Art Electronique w Montrealu, Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu oraz muzycznych, m.in. Warszawskiej Jesieni. Jego prace były prezentowane m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe, Museum of Modern Art Palais de Tokyo w Paryżu. Od roku 2008 jest profesorem kompozycji na Uniwersytetu Stanforda, gdzie prowadzi również Intermedia Performance Lab (IPL).

Jarosław Kapuściński
Gdzie jest Chopin?
Kompozycja na Disklavier,
wielokanałowy dźwięk i projekcje wideo, 2010

Najnowsza produkcja Jarosława Kapuścińskiego bada związki pomiędzy jego osobistą, twórczą interpretacją cyklu 24 Preludiów op. 28 Chopina, a śladami, jakie utwór ten pozostawia na twarzach słuchaczy. W trakcie realizacji projektu Kapuściński wykonał specjalne koncerty w dwunastu miastach w krajach, w których Chopin jest uwielbiany, a których artysta nigdy osobiście nie odwiedził (Tokio, San Francisco, Wellington, Sydney, Seul, Pekin, Stambuł, Jerozolima, Helsinki, Buenos Aires, Santiago, Mexico City). Podczas koncertów współpracujący z artystą realizatorzy obrazu i fotografowie rejestrowali emocje i reakcje ludzi słuchających Chopina i opowiadających o jego muzyce.

Kompozycja jest wspólnym zamówieniem Centrum Sztuki WRO, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Festiwalu Warszawska Jesień i Uniwersytetu Stanforda w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ksawery Kaliski

Jeden z najciekawszych artystów multimedialnych młodego pokolenia, zajmujący się szeroko rozumianym designem i sztuką multimediów.
We współpracy z projektantami, informatykami oraz muzykami tworzy zaawansowane projekty multimedialne związane z przestrzenią interaktywną. Inspiracje czerpie ze współczesnej muzyki elektronicznej, tworząc do niej wizualizacje w trakcie koncertów, videoklipy, animacje filmowe, jak również instalacje graficzne oraz interaktywne.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, obecnie doktorant w pracowni Nowe Media. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Jego prace prezentowano na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Wiedniu, Miami, Lubljanie, Linz, Sankt Petersburgu.

DWÓJNIA to instalacja, poruszająca problem przeciwieństw, odłączenia od Jedności oraz  dążenia do Skończoności. Przedstawia dwie sylwetki kobiet, opowiadających wielowątkową i wielowymiarową historię, poruszającą uniwersalną tematykę związków. Instalacja interaktywna działa na kilku poziomach. Pierwszy z nich to wydobywające się z głośników szepty oraz delikatne ruchy. Moment podejścia do ekranu – interaktora, którego ruch zostaje wychwycony przez sensory, uruchamia fazę drugą – rozmowę pojedynczej osoby lub dwóch na raz. Kluczowym elementem instalacji jest interaktywny interfejs, kształtem przypominający nowoczesny instrument strunowy. Umożliwia on sterowanie wypowiedziami i emocjami kobiet. W trzecim, ostatnim poziomie interakcji, widoczne są silne deformacje postaci oraz wzmocnienie i nerwowość wypowiedzi, ściśle powiązane z działaniem interaktora, którego ruch zmienia i buduje zniekształcone formy graficzne i muzyczne.

Ksawery Kaliski - Dwójnia

Piotr Bejnar + Antistatic Family

Piotr Bejnar (Open Concept rec. / Easybooking.pl / Olsztyn)
Artysta wszechstronny – producent, live – performer, animator kultury, dj, grafik komputerowy. Eksperymentuje z różnorodnymi nowatorskimi technikami grania na żywo, wychwytując „perełki” spośród różnych stylów elektronicznego brzmienia. Organizator wielu cyklicznych imprez , m.in. Black Roses. Jego występy na żywo to niezwykłe spektakle, żywa improwizacja, w trakcie której publiczność uczestniczy w generowaniu dźwięków.
Artysta swoją muzykę określa jako „taneczną elektronikę”.

Michał Mierzwa (Antistatic Family / Poznań)
Członek grupy audiowizualnej Antistatic Family. Jego aktywność nie koncentruje się wyłącznie na wizualizacjach na żywo, artysta z powodzeniem działa również na polu grafiki i identyfikacji wizualnej. Współtwórca polskiej edycji Festiwalu Future Shorts i Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych Vivisesja.

Występ przygotowany przez artystów specjalnie na potrzeby festiwalu Chopin – Pole widzenia / Pole słyszenia to godzinny live act, oparty na bezpośredniej interakcji muzyki z obrazem w czasie rzeczywistym. Efekt końcowy to minimalistyczny utwór oraz wizualizacje, których każdy element odpowiada jednemu dźwiękowi, pozostając z nim w nierozerwalnym związku.

Antistatic Family

Rafał Kołacki + Jacek Doroszenko
chop&tonic

Rafał Kołacki
Archeolog i etnolog, doktorant socjologii,
muzyk i animator kultury. Artysta niezwykle wszechstronny – gra na perkusji w hardcorowej grupie Stagnation is Death, występuje w akustycznej formacji HATI, podejmuje także elektroakustyczne i performerskie działania w wielu twórczych kolektywach. Współorganizator festiwalu sztuki dźwięku CoCArt oraz współautor audycji radiowej pt. “Na falach Martenota”.

Jacek Doroszenko
Artysta nowych mediów, projektant graficzny, muzyk, instrumentalista, właściciel mobilnego mikro-studio produkcji dźwięku. W swojej pracy artystycznej koncentruje się na sztuce multimedialnej, instalacji oraz muzyce i zjawiskach dźwiękowych. Pracuje jako freelance designer, producent dźwięku oraz kompozytor i realizator dźwięku na potrzeby komercyjnych projektów internetowych. Aktywny członek kolektywu BWS.

Projekt CHOP & TONIC to audiowizualny koncert, wykorzystujący harmoniczny charakter oraz stylistykę dzieł Fryderyka Chopina. Przy użyciu współczesnego instrumentarium, a także poprzez zestawienie wielu instrumentów akustycznych artyści rozwijają na ich podstawie własne kompozycje. Płaszczyzna dźwiękowa koncertu uzupełniona zostanie opartą na interakcji wizualizacją autorstwa Jacka Doroszenko. Płaszczyzna projekcji wizualnej obsługiwana jest przez artystę równocześnie z instrumentem muzycznym.

Stylistyka wizualna prezentacji nawiązuje do działań abstrakcyjnego obrazowania dźwięku oraz współczesnego projektowania graficznego, równocześnie zawierając ukryte lub zamaskowane odniesienia stylistyki muzyki klasycznej oraz do postaci wielkiego kompozytora.

Jacek Doroszenko

AN ON BAST + NONTOY

Projekt muzyczny AN ON BAST to inicjatywa młodej poznańskiej producentki Anny Sudy, poruszającej się w obszarze eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Na co dzień działa we współtworzonym przez siebie Stowarzyszeniu City Inside Art., skupiającym młodych poznańskich performerów i dj’ów. Współpracuje również z teatrami podczas realizacji projektów muzycznych towarzyszących spektaklom, chętnie interpretuje dzieła muzyki klasycznej.

VJ NONTOY (andjoy pictures / live digital motion graphic free creation)

Członek kolektywu vj-skiego KobaltMasa. Z połączenia dwóch pasji – muzyki i ruchomego obrazu – wygenerował pomysł tworzenia wizualizacji. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Vj’skiego Videozone 2010. Na co dzień Motion Designer, aktywnie uczestniczący w wydarzeniach związanych z muzyką i sztuką w Poznaniu.

Duet  AN ON BAST i VJ NONTOY w trakcie festiwalu Chopin – Pole Widzenia/Pole Słyszenia zaprezentuje wyjątkową, audiowizualną ucztę, tym razem w formie eksperymentalnej interpretacji muzyki Chopina.

An On Bast

Wojciech Morawski + Tomek Gęstwicki

Wojciech Morawski
Poznański muzyk laptopowy
poruszający się w stylistyce ambient / drone / glitch. Aktywny live – act’owiec oraz dj. W swojej pracy koncentruje się głównie na dźwięku jako informacji akustycznej.  Poprzez prowadzenie warsztatów popularyzuje wiedzę związaną z technologiczną stroną muzyki. W maju 2010 zadebiutował jako twórca muzyki teatralnej, komponując ścieżkę dźwiękową do spektaklu „Stream”, w reżyserii Wojciecha Wińskiego #w Teatrze Usta Usta Republika.

Tomek Gęstwicki
Poznański twórca animacji i żywych video scratch’ów. Jego pasją jest adaptowanie różnych konwencji symbolicznych do remiksowanego wideo. Najczęściej wyłania przypadkowe, nieco kalekie, dość oszczędne ikony, migoczące na tęczówkach zgromadzonej widowni, klimatycznie transformując linię dźwiękową. Jego świetliki obserwowano min. podczas festiwali Open’er, Sound Screen, Misietupodoba, Candid.

W CSW Artyści zdecydowali się na surową, dźwiękowo – wizualną interpretację muzyki Chopina. Czarno – białe obrazy vj, monochromatyczne pejzaże  zostaną poddane transowemu rytmowi opartemu na prostychmelodiach. Informacja o przestrzeni stanie się wiodącym komunikatem. Zdolność obserwacji widza uwarunkowana zostanie jego skupieniem.

Tomek Gęstwicki

 

Zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Fryderyk Chopin –  Promesa 2010.

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo Chopin 2010

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń