MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Okładka książki W. Myśliwskiego

Promocja: Traktat o łuskaniu fasoli

Fotorelacja z Warsztatów twórczego pisania

Plakat promujący wydarzenie

Opublikowano: 20 marca 2012 Views: 1214 Czytelnia

O SPOŁECZNYCH ASPEKTACH BRAKU DOSTĘPU DO WODY PITNEJ NA ŚWIECIE

czwartek, 22 marca, godz. 18.00, Czytelnia CSW, Wstęp wolny!

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Wody oraz wystawy Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro, Polska Akcja Humanitarna wraz z Centrum Sztuki Współczesnej ‚Znaki Czasu’ w Toruniu zapraszają na wykład wraz z prezentacją multimedialną poświęcony społecznym aspektom braku dostępu do wody pitnej na świcie oraz kampaniom społecznym PAH.

Wykład poprowadzi Łukasz Bartosik, koordynator programu GLEN (programu staży w Afryce dla wolontariuszy zaangażowanych w edukację rozwojową w Polsce), wolontariusz projektów rozwojowych w Kenii, doktorant politologii UMK.

Polska Akcja Humanitarna, od dwóch dekad zaangażowana jest w projekty wodne i sanitarne. PAH przez 20 lat pracy zapewniła dostęp do wody dla ponad 500 tysięcy osób, a dla 1,5 miliona dostęp do należytych warunków sanitarnych. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na najważniejsze problemy związane z dostępem do wody. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Polska Akcja Humanitarna chce przypominać ludziom, że woda jest życiem – to dzięki niej możemy przetrwać i to właśnie ona jest niezbędnym warunkiem rozwoju. Ludność żyjąca na terenach ubogich w zasoby wodne często cierpi głód, gdyż ma ograniczone możliwości samodzielnej produkcji żywności. Według ekspertyz ONZ problem związany ze zmniejszającymi się zasobami wody na świecie będzie miał rosnący wpływ na redukcję zasobów żywności. PAH zapewniając dostęp do wody w Autonomii Palestyńskiej, Somalii i Sudanie Południowym, przeciwdziała głodowi i niedożywieniu zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 28 lipca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów zostało uznane za jedno z podstawowych praw człowieka. Uznano, że dostęp do czystej wody i sanitariatów jest konieczny do pełnej realizacji innych praw.

Zapraszamy również na wystawę Czwarty stan skupienia wody: Od mikro do makro, traktującą również o społecznych i politycznych aspektach związanych z wodą. Głównym celem całego projektu jest bowiem podniesienie świadomości i uwrażliwienie opinii publicznej na problemy, które dotyczą nas wszystkich: począwszy od teorii poświęconych powstaniu życia po teorie o pozaziemskich formach świadomości, od konkretnych ekologicznych i środowiskowych problemów, jak społeczne aspekty związane z brakiem wody na świecie, do idei wody jako jednego z najbardziej uniwersalnych symboli, czy metafory naszego współczesnego „płynnego” społeczeństwa, a także stałego strumienia i przepływu danych w rozległym „oceanie” internetu.

Z przyjemnością informujemy, że również 22 marca, wieczorem od godz. 21.00 będzie nadawana w Internecie, poprzez stronę internetową projektu – waterbodies.org transmisja na żywo z sympozjum naukowego poświęconego zagadnieniu wody w Kalifornijskim Instytucie Nanotechnologii (Uniwersytet Kalifornijski) w Los Angeles. Wydarzenie odbywa się nieprzypadkowo w Światowy Dzień Wody. Jednym z głównych zagadnień konferencji będzie toruńska wystawa Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro. Ze strony Centrum na sympozjum wystąpi z wykładem Dyrektorka artystyczna CSW – Dobrila Denegri. Polecamy wszystkim zainteresowanym śledzić wydarzenie na żywo w Internecie.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń