14 czerwca – 31 października 2008
ARTYŚCI: Julian Rosefeldt, Allan Sekula, Los Carpinteros, Anetta Mona Chisa i Lucia Tkácová oraz Andreas Siekmann
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, zaprosiło Thyssen-Bornemisza Art Contemporary z Wiednia do prezentacji prac z kolekcji fundacji, w ramach wystawy inaugurującej działalność pierwszej, wybudowanej po 1939 roku w Polsce, instytucji poświęconej sztuce współczesnej.
Z kolekcji Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (T-B A21) wybrano dzieła, które zgłębiają zagadnienie artystycznego przedstawienia sfer pracy, obecnie bardziej niż kiedykolwiek zagrożonych w krajach wysoko rozwiniętych. Dramatyczne, a zarazem wielogłosowe historie o pracy, relacjonowane lub pokazywane przez Juliana Rosefeldta, Allana Sekulę, Los Carpinteros, Andreasa Siekmanna, Anettę Mona Chisę i Lucię Tkáčovą, są wynikiem radykalnych zmian procesów produkcyjnych i świadczenia pracy. Przyczynami tego jest chociażby przejęcie rynku usług przez emigracyjną siłę roboczą, często sans papiers, a także rozwarstwienie społeczeństw, odzwierciedlające zmiany, zachodzące w porządku społecznym. Historie te są przejawami stanu przejściowego, kiedy to zjawiska, generowane w skali globalnej, lokalnie powodują zaburzenia i komplikacje. W wyniku tego całym sektorom wykwalifikowanej siły roboczej grozi wyparcie albo zniknięcie z rynku pracy.
Andreas Siekmann, Die Exklusive auf dem Plattenspieler, fot Wojtek Olech
Wystawę uzupełnia pokazywana codziennie seria filmów, zatytułowana Prawdziwe historie pracy. Wybrane z kolekcji Thyssen-Bornemisza Art Contemporary oraz innych źródeł filmy, pogłębiają temat i nadają mu różne ramy geograficzne oraz kontekstualne.
Thyssen–Bornemisza Art Contemporary zostało założone przez Francescę von Habsburg w 2002 roku i reprezentuje oddanie dla sztuki czwartego pokolenia rodziny Thyssen. Misją fundacji jest wspieranie prezentacji i produkcji sztuki współczesnej. Jest ona również aktywnie zaangażowana w inicjowanie oraz popularyzację niekonwencjonalnych i kwestionujących tradycyjne podziały między dyscyplinami projektów artystycznych. T-B A21 nie ustaje w badaniu metod prezentacji, które z założenia poszerzają sposób postrzegania i doświadczania sztuki.
Sponsor wystawy:
Meinl Airports International
Tags: csw, csw toruń, jak się rzeczy mają, wystawa csw