MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat do konferencji towarzyszącej festiwalowi Plaster

Konferencja „Razem czy osobno?”

zdjęcie artystów, którzy zagrali koncert w ramach 5. edycji Festiwalu Plaster

Steve Nash & Pillow feat. Dj Funktion

plakat 4 Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster

Opublikowano: 4 maja 2013 Views: 2309 Festiwale, Plaster

4. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

4. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster to konfrontacja nowoczesnej i poszukującej typografii z plakatem, który jest niepokorny i wymyka się tradycyjnym schematom projektowym. Typografia w plakacie to surowe akcenty kolorystyczne – ekspresja podziałów kompozycyjnych plakatu doskonale równoważy zawarty w nim rytm liter, słów i zdań. Układy typograficzne występujące w identyfikacji wizualnej, projektach książek, katalogów dynamicznie współbrzmią z różnorodną, wielowymiarową warstwą graficzną.

 

Festiwal Plaster z jednej strony pokazuje niezależne, ścierające się byty graficzne, z drugiej zaś wskazuje na nieuchronną symbiozę między nimi. Grafika projektowa to organizm posiłkujący się środowiskiem, w którym żyje – organizm niesamowystarczalny, ale też na pewno nie pasożytujący. Wydarzenia polityczne, rewolucja technologiczna, przemiany społeczne i kulturowe; wszystko filtrowane jest przez dizajn i znajduje swoje odniesienie w nowych, użytkowych trendach projektowych. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki kształt przybierze projektowanie graficzne w przyszłości. Nie wiemy, czy podąży za ogarniającym nas ze wszystkich stron eklektyzmem, czy stanie w opozycji i będzie hołdował czystej, poszukującej formie.Plaster jest ważnym, branżowym głosem w tych rozważaniach, który nie tylko podkreśla jak istotnym elementem rzeczywistości jest grafika użytkowa, ale również analizuje kierunki jej rozwoju.

Ważnymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą zagraniczni dziennikarze zajmujący się grafiką projektową: francuski Etapes i niemiecki Novum. Ich wizyta studyjna związana będzie ze zbieraniem materiałów do projektu związanego ze współczesnym polskim dizajnem.

Kurator festiwalu: Krzysztof Białowicz
Koordynatorka festiwalu: Matylda Hinc

 [gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”true” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”random” animation_effect=”bounce” album_title=”true” album_id=”9″]

 

Program PLASTER 2013

środa, 22 maja 2013

19.00
Otwarcie festiwalu, wernisaż wystaw

Wielkoformatowa wystawa współczesnego plakatu włoskiego, bulwar CSW

Artyści: Alice Beniero, Alizarina, Annalisa Gatto, BCPT, Cristina Chiappini, elyron.it, Jonathan Pierini, Leonardo Sonnoli, LS graphic design, Lupo&Burtscher, Mauro Bubbico, Nike Auer e Claudia Polizzi, parcodiyellowstone, pitis, zup.

Kilkadziesiąt prac o formacie 150 x 200 cm zilustruje obecną kondycję projektowania graficznego na Półwyspie Apenińskim.

Monograficzna wystawa polskiego plakacisty Tomasza Bogusławsiego, niecka CSW

Polski kontrapunkt dla wystawy plenerowej, prezentacja plakatów, które operują techniką kolażu w zestawieniu z wyrafinowaną typografią.

Międzynarodowa wystawa projektantów: polskiego duetu dizajnerskiego Fontarte (Artur i Magdalena Frankowscy) oraz 3 artystek – projektantek z Włoch: Cristina Chiappini, Raffaella Colutto, Silvia Sfligiotti, taras CSW
Prezentacja prac typograficznych, ilustracji, identyfikacji wizualnych, projektów fontów.

20.00 Prelekcja Tomasza Bogusławskiego, Kino Centrum
21.00 Koncert / liveact: Steve Nash & Pillow feat. Dj Funktion, LabSen

środa, czwartek, 22 – 23 maja
10.00 – 13.00 / 15.00 – 18.00
Warsztaty typograficzne, LabSen

Nieodłączny element festiwalu Plaster, warsztaty twórcze związane z grafiką projektową prowadzone przez 2 artystki z Włoch: Raffaella Colutto i Silvia Sfligiotti. Tematyka: ręcznie preparowana typografia nawiązująca do teoretycznych rozwiązań Edwarda Johnstona – uważanego za ojca współczesnej kaligrafii.
Zapisy: eduakcje@csw.torun.pl

piątek, 24 maja

11.00 – 17.00
Konferencja Plaster pod hasłem „Razem czy osobno?”, Kino Centrum
Na zakończenie festiwalu 24 maja, odbędzie się konferencja, która poruszy zagadnienie duetów twórczych i związanych z nimi kompromisów artystycznych; sytuacji, w których dwie osoby pracują nad jednym projektem. Konferencja będzie w całości nadawana na żywo w sieci!

Prelegenci: Homework, Witold Michorzewski, Sławomir Janiak, Fontarte, Silvia Sfligotti, Raffaella Colutto, Joanna Górska i Rafał Góralski, Hipopotam Studio.

 

Festiwalowy klub:

logotyp klubu Tantra

Festiwalowa kawiarnia:

logotyp kawiarni Kona Coast Cafe

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń