MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kuratorzy TORMIARu fot. Tytus Szabelski

Finisaż Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR

plakat 7. Cocart Music Festival

7. CoCArt Music Festival

plakat 8. Festiwalu Performance KOŁO CZASU – DRAMAT WOLNOŚCI

Opublikowano: 1 grudnia 2014 Views: 4238 Festiwale, KOŁO CZASU

8. Festiwal Performance „Koło Czasu” – Dramat Wolności

8. FESTIWAL PERFORMANCE KOŁO CZASU – DRAMAT WOLNOŚCI

otwarcie festiwalu: 12 grudnia, piątek, 16.00

12 grudnia zapraszamy na VIII już edycję Festiwalu Sztuki Performance KOŁO CZASU! W ramach tegorocznego festiwalu zobaczymy performances  przeszło 34 artystów z Polski i z zagranicy, w tym także występy uczestników reprezentujących najmłodsze pokolenie. W związku z faktem, że rok 2014 ogłoszony został przez Prezydenta RP Rokiem Ludzi Wolności, tematyka tegorocznej edycji odnosi się bezpośrednio do problemu wolności w 25 lat po przemianach ustrojowych Polsce. Prof. Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprosił kuratora Festiwalu, prof. Mariana Stępaka, do udziału w projekcie pt. Dramat Wolności, w którym bierze udział około stu uczestników z ośrodków akademickich w Polsce, Niemczech i Słowacji. Na wystawie towarzyszącej festiwalowi, zostaną zaprezentowane 24 banery poświęcone tematyce wolności. Otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie także spektakl The Resistance a Theater Company, zatytułowany Wszystko będzie inaczej. Zapraszamy!

HARMONOGRAM:
spektakl The Resistance- a Theater Company: Wszystko będzie inaczej – 12 grudnia, piątek, 16.30

działania performance – LabSen i niecka basenu od godziny 16:00 (piątek i sobota), od godz. 13.00 (niedziela)
Pokaz filmów – 13.12.2014, godz. 10:00-13:00 – Kino Centrum
Pokaz banerów (wystawa Dramat Wolności) podczas trwania Festiwalu – LabSen (okna zewnętrzne/wewnętrzne) – 12.12-15.12

Kuratorzy Festiwalu Performance: Marian Stępak, Mateusz Kozieradzki

Współpraca: Renata Sargalska (CSW); Agata Polny, Tomasz Wlaźlak, Dawid Lewandowski (UMK)

Uczestnicy: Gagik Aroutiunian, Mateusz Bautembach, Marta Bosowska, Grzegorz Bożek, Patricia Correa, Ludomir Franczak, Magda Franczak, Iaroslav Futymskyi, Olga Dziubak, Katarzyna Gołębiewska, Aleksandra Hołownia, Filip Ignatowicz, Piotr Kołakowski, Stefan Kornacki, Danya Kovach, Wojciech Kowalczyk, Michał Kowalski, Piotr Kumor, Przemysław Kwiek, Ivka Macioszek, Danuta Nawrocka, Zofia Olszewska, Jakub Pieleszek, Justyna Piotrowska, Agata Polny, Natalia Reszka, Yaryna Shums’ka, Vitalia Shupliak, Marcin Stachoń, Dominik Stanisławski, Wolodymyr Topiy, Wiesław Wachowski, Kamil Wnuk, Volodymyr Vorobiov

Młodzi uczestnicy: Emil Franczak, Franciszek Karasiewicz, Abraham Macioszek, Natalia Macioszek

 

plakat 8. Festiwalu Performance KOŁO CZASU – DRAMAT WOLNOŚCI


Idea Festiwalu Performance w Toruniu zrodziła  się w 2007 roku. Autorem koncepcji i kuratorem projektu jest Marian Stępak – artysta i pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsze edycje realizowane był w siedzibie Zakładu Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych oraz gościnnie w Domu Muz w Toruniu i Miejskim Centrum Kultury w Lipnie. Festiwal jest wydarzeniem artystycznym, w którym swoje działania prezentują nie tylko artyści – performerzy, ale również studenci, zapraszani z polskich uczelni plastycznych. Mogą w nim wziąć udział także osoby, które interesują się szeroko rozumianymi działaniami performatywnymi. Nazwa imprezy wiąże się z problemem poruszania się wokół idei czasu, jako zjawiska, które przemija. Performance w bardzo istotny sposób porusza problem czasoprzestrzeni i efemeryczności, jako cechy bardzo istotnej dla tego typu działań. Stąd pomysł na uniwersalną nazwę dla całego cyklu, jako Koło Czasu.

W ramach projektu Dramat Wolności pokaz filmów i banerów autorstwa artystów z Polski, Niemiec i Słowacji – kurator prof. Zbigniewa Bajek ASP Kraków.

Projekt Dramat Wolności

W związku z faktem, że rok 2014 ogłoszony został przez Prezydenta RP Rokiem Ludzi Wolności, VIII Festiwal Performance Koło Czasu będzie odnosił się bezpośrednio do problemu wolności w 25 lat po przemianach ustrojowych Polsce. Prof. Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprosił kuratora Festiwalu Performance, prof. Mariana Stępaka, do udziału w projekcie pt. Dramat Wolności, w którym bierze udział około stu uczestników z ośrodków akademickich w Polsce, Niemczech i Słowacji. W Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, na wystawie towarzyszącej Festiwalowi Performance, zostaną zaprezentowane 24 prace. Niezwykle ważnym aspektem projektu artystycznego „Dramat Wolności”, w swoim elementarnym wymiarze jest próba podjęcia odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tematem projektu: czym jest wolność, czy wolność da się opisać i wyrazić w sztuce, czy wolność zyskuje się raz na zawsze, czy wolność jest sprzymierzeńcem czy przeszkodą dla artysty? Drugiego dnia Festiwal, 13 grudnia w godz. 10.00-13.00, w Kinie Centrum odbędzie się projekcja nagrań wideo – dwuminutowych autorskich filmów. Filmy zawierają wypowiedzi osób, których autorzy wybrali jako swoich bohaterów. Zadali im 3 podstawowe podstawowe pytania: co to znaczy „wolność”?; czy czujesz się wolnym – czy wolnym jesteś, czy bywasz?; czy korzystasz – czy umiesz korzystać – z „bycia wolnym”? Profesorowi Zbigniewowi Bajkowi zależało na tym, aby bohaterami filmów byli przedstawiciele wybrani z następujących grup: tych, którzy specyficznie demonstrują swoją wolność  (przedstawiciele subkultur, kibice, skini, hippisi itd.); tych, którzy walczą lub walczyli o wolność; tych, którzy wolności są pozbawieni (osadzeni w ośrodkach odosobnienia [więźniowie, przebywający w miejscach zamkniętych], zakonnicy, żołnierze, itp.)

Projekt Dramat Wolności z jednej strony jest kontynuacją wcześniej realizowanych projektów: Wymiary Wolności – 2009-2010, „Labirynt Wolności” – 2011-2012 oraz „Horyzont Wolności” – 2013 r. Z drugiej strony jest próbą poszerzenia pola badań o nowe przestrzenie i nowe środowiska społeczne. Główne działania objęte w/w projektami zlokalizowane były w przestrzeniach więziennych: opuszczone budynki więzienia w Łęczycy (Wymiary Wolności), czynne więzienie w Nowym Wiśniczu – z udziałem osadzonych (Labirynt Wolności), oraz wspólne, z osadzonymi, realizowanie murali na spacerniakach więzienia w Radomiu (Horyzont Wolności). Co szczególne, dwie pierwsze wspomniane wyżej instytucje mieściły się w budynkach byłych klasztorów i obie pełniły funkcję więzień politycznych. Konfrontacja z takimi miejscami uświadamia wiele prostych i złożonych zarazem prawd: jesteśmy wolni ale czy mamy tego świadomość? Czy umiemy korzystać z naszej wolności? Działania wchodzące w ramy wszystkich projektów wolnościowych mają przede wszystkim charakter artystyczny, ale pośrednio terapeutyczny. Istotą tychże jest, „by coś dać” ale także „otrzymać”. Unikalna formuła spotkań zapoczątkowanych przez prof. Zbigniewa Bajka, właściwie nie mająca precedensu, zyskała uznanie zarówno tych instytucji z którymi profesor współpracował, jak i środowiska naukowców-socjologów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy proponują połączenie działań z badaniami naukowymi.

Projekt Dramat Wolności jest również szeroko zakrojony, bowiem pokazy odbywają się w różnych miejscach, wybranych przez inicjatora przedsięwzięcia, w kraju i zagranicą. Projekt Dramat Wolności prezentowany był już w 2014 roku na Plantach i na murach aresztu w Krakowie, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie i na murach Aresztu Śledczego w Kielcach. W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w ramach Festiwalu Performance zaprezentowana zostanie część zrealizowanych prac – dwadzieścia cztery banery i wszystkie filmy. Wystawa banerów odbędzie się w przestrzeni LabSen – do oglądania wewnątrz i na zewnątrz z Bulwaru Sztuki, Filmy zostaną wyświetlone w Kinie Centrum jako trzygodzinny pokaz.

Tak zarysowana koncepcja Dramatu Wolności mieści się doskonale w idei programowej Festiwalu Performance Koło Czasu. Założenia obydwu inicjatyw są niezwykle spójne, tym bardziej, iż w tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 12-14 grudnia, czyli symbolicznie wpisze się w kolejną rocznicę wprowadzenia w Polsce Stan Wojennego. Wiąże się to ściśle z dramatem ograniczenia praw wolnościowych obywateli w tym szczególnym czasie, jaki przeżywaliśmy przed transformacją ustrojową w Polsce. W kontekście idei programowej Festiwalu Performance ma to szczególne znaczenie, bowiem do poszczególnych edycji tej imprezy zapraszani są głównie młodzi twórcy, w większości urodzeni po Stanie Wojennym lub już w wolnej Polsce.

Strona z bieżącymi informacjami w związku z projektem Dramat Wolności:
https://www.facebook.com/DramatWolnosci

The Resistance- a Theater Company: Wszystko będzie inaczej

Wszystko będzie inaczej jest kreacją zespołową bazującą na sztuce Musisz zmienić swoje życie Fränka Heller. Zespół wchodzi w skład Electric Flesh Brusch Company. Spektakl opowiada o spowodowanej konkurencjnością kapitalistycznego społeczeństwa ślepej pogoni za życiową optymalizacją. Przedstawia ludzi, którzy nie umieją sobie poradzić z banalnymi, konfliktowymi sytuacjami. Perfekcyjni bohaterowie o zniszczonej emocjonalnej stabilizacji egzystują pod presją pędzącego czasu. Korzystając z pomocy literatury poradników życiowych pragną odnalźć swoją właściwą drogę.

Aktorzy:
Ronan Favereau
Nina Heithausen
Judith König
Natascha Mattmüller
Denitsa Stoyanova

Teksty: Ronan Favereau, Fränk Heller, Nina Heithausen, Judith König, Natascha Mattmüller
Tłumaczenie: Aleksandra Hołownia, Malwina Miziarska
Muzyka: Marcelo Royo
Choreografia: Tomer Zirkilevich
Inscenizacja: The Resistance Company

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń