Kiedy: 7 lutego (środa), godz. 18.00
W listopadzie zainicjowaliśmy nowy cykl spotkań „Najpierw zadbaj o treść”. Po dwumiesięcznej przerwie, spotkania o treściach, jakie zawarte są w polskim rapie, wracają ponownie.
Tym razem spotkanie będzie dotyczyć twórczości Jarosława Jaroszewskiego, szerzej znanego pod pseudonimem Bisz. Pochodzący z Bydgoszczy raper rozpoczął karierę już w 1999 roku. Przez lata udało mu się nagrać kilka bardzo dobrze przyjętych EP, jak na przykład „Zimy” z 2007 roku czy „Burza i napór” z 2010. Ma na koncie także dwa pełnoprawne albumy – „Wilk chodnikowy” (2012) i „Wilczy humor” (2016) oraz kilka płyt ze składem B.O.K., którego jest współzałożycielem – „Ballady, hymny i hity” (2008), „Raport z walki o wartość” (2010), „W stronę zmiany” (2012) i „Labirynt Babel” (2014).
W jego tekstach bardzo często można spotkać odniesienia do nauki, literatury, historii czy filozofii. Bisz nie unika trudnych tematów dotyczących społecznych nierówności, dylematów życiowych i radzenia sobie z trudnymi emocjami. Jego teksty są zarówno elokwentne, jak i przystępne w odbiorze, choć czasem wymagają wiedzy m.in. z zakresu wspomnianej filozofii.
Podczas drugiego spotkania w Czytelni CSW skupimy się właśnie na tych aspektach.
– Paradoks kota Schrödingera w rapie? – Jest!
– Motyw horror vacui? – Przerobiony.
– Odniesienia do filozofii wolności Sartre’a? – Również obecne…
Prowadzenie: Piotr Paczkowski – stały współpracownik Radio Sfera UMK. Prowadzi wiele audycji radiowych, m.in. autorską zatytułowaną Sekcja rap.