MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

40 ARTYSTÓW NA 40-LECIE Współpracy partnerskiej Getyngi i Torunia

WYSTAWA / ALEKSANDRA KALISZ. UN/COVERED – OD/KRYTA

2019-03-08 - 2019-08-11 Views: 79757 Wystawy, wystawy

WYSTAWA / MARINA ABRAMOVIĆ. DO CZYSTA / THE CLEANER – WYSTAWA RETROSPEKTYWNA

Kiedy: 8.03–11.08.2019
Wernisaż wystawy: 8 marca 2019 (piątek), godz. 18.00

Kuratorzy: Lena Essling (Moderna Museet, Sztokholm), Tine Colstrup (Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk), Susanne Kleine (Bundeskunsthalle, Bonn), Wacław Kuczma (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)
Współpraca kuratorska: Marek Żydowicz

Koordynatorki: Paulina Kuhn, Renata Sargalska
Współpraca: Mateusz Kozieradzki

Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Koordynatorzy działań okołowystawowych:
Edukacja: Elżbieta Kopacz
Kino: Piotr Waśniewski
Wydawnictwo: Anna Kompanowska 

 

Więcej informacji o wystawie: https://marina.csw.torun.pl/

 

DO CZYSTA to wyjątkowa, przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović – działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej.

Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu będzie odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Na prezentowaną w Toruniu wystawę złoży się około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović, które będą prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Międzynarodowy projekt The Cleaner pozwala europejskiej publiczności zapoznać się z szeroką twórczością Mariny Abramović, jak i wziąć aktywny udział w proponowanych przez nią działaniach, natomiast młodym artystom umożliwi unikalne szkolenie artystyczne i pracę z lokalnymi społecznościami.

Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt.

Ta wyjątkowa artystka będzie gościem toruńskiego CSW w czasie wernisażu w marcu 2019 roku.

MARINA ABRAMOVIĆ

Marina Abramović (ur. 1946) – artystka intermedialna serbskiego pochodzenia. W swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa też tematem prac. Do swoich działań aktywnie włącza obserwatorów. Uczestniczka najważniejszych wystaw światowej sztuki, mieszkająca i działająca w Niemczech, Holandii, a obecnie w USA. W 2010 roku nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało wystawę retrospektywną Mariny Abramović, na której artystka zaprezentowała słynny performans The Artist Is Present, udokumentowany w filmie „Marina Abramović: Artystka obecna”.


Partner Główny wystawy:

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń