MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkanie z Iwoną Bojadżijewą

Grand Press Photo 2013

Fotografia eksponatu

2013-12-13 - 2014-01-31 Views: 1593 archiwum, Czytelnia, Wystawy

Wystawa: Tam i Tu. Nowe spojrzenia na dawną ilustrację

13.12.2013–31.01.2014

otwarcie wystawy: piątek, 13 grudnia, godz. 19.00

Pomysł wystawy zrodził się w czasie trwania projektu konserwatorskiego (2012 r.) w Bibliotece Elbląskiej – Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII wieku. Praca nad zabytkowym księgozbiorem BE, zarówno w 2012 roku jak i dwa lata wcześniej, kiedy realizowano projekt konserwacji zachowawczej druków z XVI-XVII wieku, stały się inspiracją do zorganizowania wystawy, która połączyłaby sztukę dawną ze sztuką współczesną. Podczas przeglądania setek woluminów starych druków konserwatorzy BE natrafili na wiele interesujących pod względem artystycznym i treściowym grafik książkowych wykonanych różnymi technikami (drzeworyty, miedzioryty). Najciekawsze z nich zostały sfotografowane i zaprezentowane grupie artystów toruńskich. Artyści Ci wybrali najbardziej interesujące dla nich ilustracje i na ich podstawie wykonali prace artystyczne. W projekcie brali udział studenci, absolwenci i doktoranci rożnych kierunków artystycznych (łącznie 22 osoby) Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stąd wystawa będzie prezentować dzieła sztuki wykonane różnymi technikami. Pojawią się prace wykonane tradycyjnymi technikami, jak malarstwo sztalugowe i rysunek, jednak zdecydowanie dominować będą współczesne techniki wyrazu artystycznego, jak grafika komputerowa, kolaż, ilustracja, animacja, czy instalacja wideo.

Twórcy:
Studenci, absolwenci oraz doktoranci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunkach: Malarstwo, Rzeźba, Grafika, Edukacja Artystyczna

Organizatorzy:
Biblioteka Elbląska
Joanną Sitko (UMK w Toruniu)

Tam i tu to tytuł niezwykłej wystawy, która zagościła w Bibliotece Elbląskiej. Niezwykłej dlatego, że nowe miesza się tu ze starym, doświadczenie ze świeżością. Mieszają się stylistyki, tradycyjna forma występuje obok nowych mediów, mieszają się również techniki, ponieważ zaproszeni twórcy reprezentują różne specjalizacje: malarstwo, grafikę, intermedia.

Ideą projektu Tam i Tu jest dialog – młodzi twórcy, związani z Wydziałem Sztuk Pięknych w Toruniu, dostali od Biblioteki Elbląskiej im C. Norwida zbiór fotografii rycin pochodzących ze starych druków, z których każdy artysta wybrał swoją inspirację i zrealizował pracę, która jest na nią odpowiedzią. Zbiór ilustracji, które udostępniono twórcom prezentował niezwykle szeroki wachlarz tematów: znalazły się tam między innymi ilustracje związane z  medycyną, fauną i florą, militariami, astrologią itd. 

Dlatego też prace powstałe z inspiracji elbląskimi starodrukami są niezwykle zróżnicowane. Zderzenie współczesnych technik ilustracyjnych, malarstwa, animacji ze starodrukami tworzy interesującą, skłaniającą do refleksji wystawę. W wyniku tego dialogu pomiędzy czasami dawnymi, a młodym pokoleniem, możemy dowiedzieć się czegoś nowego o sytuacji artysty w przeszłości i o tym, co pobudza naszą wyobraźnię dziś. Zderzenie tak kontrastujących ze sobą elementów przypomina nam o wielkich przemianach jakie zachodzą w naszej kulturze i w nas samych na przestrzeni lat. Mamy okazję do bezpośredniej konfrontacji z dziełami, które są świadectwem historii, bezcennymi skarbami kultury oraz ze spojrzeniem młodych, eksperymentujących twórców, którzy często są dopiero na początku drogi artystycznej. Mimo to poziom prac jest bardzo wysoki, a rozbieżność stylistyczna i tematyczna zaowocowała ekspozycją bogatą w różnorodne wrażenia. 

Wartością projektu Tam i Tu jest również to, co wynieśli z niego zaproszeni twórcy. Artyści mieli unikatową możliwość obcowania z niedostępnymi zazwyczaj ze względu na wartość zabytkową starymi księgami i wykorzystali tą sposobność najlepiej jak umieli. Starodruki okazały się być bardzo silną inspiracją, poruszającą szereg aktualnych również dziś tematów i sprowokowały poszukiwania formalne.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń